17.12.2020 SPRÁVY

VIDEO: Rómovia zo Starej Ľubovne chcú, aby ich deti chodili do materskej školy. Ignoruje mesto ich požiadavku?

Foto: Gipsy Television

Od budúceho roka bude musieť navštevovať materskú školu každé dieťa, ktoré do konca augusta dovŕši päť rokov. Rodič si bude môcť vybrať. Buď dieťa dá do školy, alebo ho bude učiť doma. Musí mať ale minimálne stredné všeobecné či odborné vzdelanie.

V Starej Ľubovni, v mestskej časti Podsadek žije približne 1200 Rómov. Materskú školu tu nemajú už roky. „Už dávno tu mala byť materská škola a prečo tu nie je, to neviem,“ povedala Justína Dunková, obyvateľka Starej Ľubovne. 

„Je to cítiť, že tá škôlka tým deťom chýba,“ dodala ďalšia tamojšia obyvateľka, Adela Pompová. Primátor Starej Ľubovne tvrdí, že neevidujú takúto požiadavku od rodičov, ktorí žijú v lokalite Podsadek. „My do dnešného dňa tlak od rodičov nepociťujeme. Ani jeden rodič neprišiel, že chce aby jeho dieťa chodilo do materskej škôlky,“ povedal Ľubomír Tomko, primátor mesta.

Rómski rodičia tvrdia, že na mestskom úrade preto nebol nik z nich. Dôvodom je to, že svoje problémy riešia cez komunitné centrum.

Chýbajúca materská škola má vplyv aj na tamojšiu základnú školu. V tomto školskom roku z tohto dôvodu musela otvoriť dva nulté ročníky, ktoré navštevuje 32 detí. „Nultý ročník ju určite nenahradí, ale ten nultý ročník je pre nás veľmi potrebný, pretože tie deti, ktoré prídu k nám do školy, všetky deti prejdú psychologickým vyšetrením a na základe toho my zaradujeme deti do prvých ročníkov alebo do tých nultých ročníkov,“ povedala pre Gipsy Television Slavomíra Gregová, riaditeľka základnej školy.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Muž na pumpe odsával benzín z nádrže s vysávačom, spôsobil výbuch.

Vodič auta, ktorý v sobotu večer na čerpacej stanici v nemeckom meste Witten namiesto nafty omylom natankoval benzín, sa pokúsil túto chybu napraviť použitím vysávača, čím však spôsobil výbuch.

Showbiz

Deško Band z Košíc avizuje nový album. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na videoklip.

Obľúbená košická kapela Deško Band avizuje vydanie nového albumu. Termín zatiaľ nezverejnila.