02.09.2021 SPRÁVY

VIDEO: Rómovia pracujú a nezneužívajú sociálny systém, tvrdí odborník.

Foto: Gipsy Television

Vyvraciame mýty a stereotypy! Rómovia pracujú a nezneužívajú sociálny systém. Zisťovali sme ako to v skutočnosti je.

Kultúrneho antropológa Alexandra Mušinku sme sa pýtali na dva najčastejšie hoaxy, ktoré súvisia s Rómami. Majorita, teda Nerómovia zväčša tvrdia, že Rómovia nepracujú a využívajú sociálny systém, čiže sociálne dávky. Téma sa stala a je živnou pôdou pre extrémistov, vrátane politikov. Ako to ale v skutočnosti je?

K tejto dôležitej téme sa pred niekoľkými rokmi realizovala kampaň. Všetci sa vtedy čudovali, ako je vôbec možné, že odborníci, analytici, ktorí vystupujú zväčša v spravodajských reportážach tvrdia, že Rómovia pracujú a nezneužívajú sociálne dávky. Napriek faktom sa z času na čas nájde niekto, kto vytiahne tzv. rómsku kartu. Dôvod? Aby zabodoval. Ľudia, už ale nie sú ovce. Značná časť Rómov totiž pracuje a preto nemusí poberať sociálne dávky.

Vypočujte si rozhovor s A. MušinkomPreskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

VIDEO: Kiki zbiera v Anglicku ocenenia. Futbalový talent pochádza z Bracoviec.

Oliver Anthony Tatár má sedem rokov, no už je členom futbalovej akadémie v Norwich City, kde ho označujú za veľký talent. Na svoj vek je totiž veľmi technicky a rýchlostne zdatný.

Showbiz

Rytmus, Anita Soul, Igor Kmeťo ml. pozývajú na Gypsy Fest.

Rytmus, Anita Soul, Igor Kmeťo ml. a O poštaris band pozývajú v sobotu na Gypsy Fest do Bratislavy. Práce ich koncert ukončí 14. ročník festivalu.