07.01.2020 SPRÁVY

VIDEO: Od nového roka bude na základných školách pracovať viac asistentov učiteľa.

Počet asistentov učiteľa bude od nového roka takmer dvojnásobný. Celkovo tak bude v základných školách pomáhať žiakom viac ako 430 asistentov. Dôvodom je parlamentom schválená novela zákona z dielne Mosta-Híd. 

V predchádzajúcom školskom roku chodilo do škôl 41 tisíc detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Väčšina týchto žiakov ale potrebuje pri vyučovacom procese pomoc asistentov. Nie každá škola ich ale má.

Aby štát pomohol znevýhodneným žiakom, tie školy, ktoré majú minimálne 50 takýchto detí sa v novom roku môžu uchádzať o peniaze na plat pre asistenta učiteľa.Základné školy sa z tejto zmeny tešia. Predtým totiž platilo, že nárok na finančný príspevok mali len vtedy, ak ich školu navštevovalo minimálne 85 rómskych žiakov.

Novela zákona prináša aj ďalšie zmeny. Učitelia, ktorí pracujú s rómskymi žiakmi budú mať vyššie príplatky. Vyšší príspevok na žiaka dostanú aj základné školy a to zo súčasných 150 eur na 220 eur.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Situáciu v rómskych osadách monitorujú aj asistenti podpory zdravia.

V dovolenkovom období, keď evidujeme zvýšený pohyb ľudí, je monitorovanie výskytu ochorenia COVID-19 stále aktuálne a nevyhnutné. Preto ministerstvo zdravotníctva podporuje aktivity, ktoré prispievajú k prehľadnosti epidemiologickej situácie na Slovensku.

Showbiz

Kráľovná rómskej hudby Esma Redžepová by oslávila 77. narodeniny.

Macedónska speváčka, Esma Redžepová by 8. augusta oslávila 77. narodeniny. Slávna speváčka zomrela pred štyrmi rokmi.