17.01.2018 SPRÁVY

VIDEO: Aj Rómovia sú obeťami obchodovania s ľuďmi.

ilustračné foto

Niektorí Rómovia, ktorí vycestovali do zahraničia za prácou sa stali obeťami novodobého otroctva. Sú predávaní a kupovaní ako tovar. Nútenia ich pracovať za minimálnu mzdu pracovať.

Takýto obchod s ľuďmi je v súčasnosti tretím najvýnosnejším a zároveň najrýchlejšie rozvíjajúcim sa druh organizovanej trestnej činnosti na svete. 

Rómovia, ktorí sa rozhodnú vycestovať za prácou do zahraničia sa častokrát stanú obeťami obchodníkov s ľuďmi. Musia vykonávať nútené práce za žiadnu alebo za veľmi nízku mzdu. Len v minulom roku polícia odhalila 45 takýchto prípadov.

Novodobé otroctvo je celosvetový problém. Ide najmä o prostitúciu, nútené žobranie, nútené práce, či sobáše. Podľa odborníkov je hlavným problémom prostredie, v ktorom sa tieto obete nachádzajú a nedostatok informácií, ktoré majú pred tým než vycestujú do zahraničia.

Prípadmi obchodovania s ľuďmi sa zaoberá aj Ministerstvo vnútra, ktoré má svoje informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality. Keďže obetí z roka na rok pribúda, v roku 2018 by mali vzniknúť na Slovensku špecializované poradne. Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Do dražby ide fľaša vína, ktoré dozrievalo vo vesmíre.

Fľaša červeného vína, ktorá viac než rok strávila na obežnej dráhe Zeme, pôjde do dražby. Britský aukčný dom Christie's odhaduje, že sa táto unikátna položka predá za približne 830.000 eur.

Showbiz

VIDEO: Toto vás dojme k slzám. Bendig prespieval pieseň Věry Bílej.

Potenciál tohto hudobného videa je veľký. Stotožnia sa s ním najmä rodiny a priatelia ľudí, ktorí už nie sú medzi nami.