VICEPREMIÉR: Rudolf Chmel prijal veľvyslanca USA Theodore Sedgwicka

foto Úrad vlády SR

Bratislava 1. marca 2012 (Gipsy Television/ Paulína JANOVÁ) - Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Spojených štátov amerických Theodore Sedgwick požiadal o prijatie u podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolfa Chmela.

Jedným z hlavných dôvodov stretnutia bola skutočnosť, že americký veľvyslanec Theodore Sedgwick sa chcel tiež poďakovať a osobne odovzdať prepis vystúpenia senátora Benjamina L. Cardina, predsedu Helsinského výboru Kongresu USA, ktorý 13. februára 2012 vo Washingtone vyslovil uznanie vicepremiérovi Rudolfovi Chmelovi za jeho postoje a pozitívne výroky o Rómoch. „Povedať niečo pekné o najväčšej európskej národnostnej menšine sa nemusí zdať ničím novým, ale je to tak, a sú na to oprávnené dôvody," uviedol senátor Benjamin L. Cardin. Okrem iného tiež podotkol, že „len málo politikov ukázalo odvahu a predvídavosť, aby nový rámec verejného diskurzu o budúcnosti Európy zahrňoval aj rómsku otázku. Pán Chmel urobil dôležitý krok v tomto smere. Dúfam, že bude inšpirovať aj ostatných."


Vicepremiér Rudolf Chmel informoval amerického veľvyslanca Theodore Sedgwicka o aktuálnej politickej situácii na Slovensku. Zhodnotili spolu aj súčasné slovensko-maďarské vzťahy, kde vicepremiér Rudolf Chmel zdôvodnil a ocenil, že po prvýkrát sa v novodobej histórii nepoužíva na Slovensku v predvolebnej kampani tzv. maďarská karta. Zároveň však s poľutovaním uviedol, že niektoré politické strany zneužívajú témy sociálneho vylúčenia Rómov na svoju politickú kampaň. Americký diplomat sa zaujímal aj o súčasné postavenie všetkých národnostných menšín v Slovenskej republike, kde sa za posledný rok podarilo viacero pozitívnych krokov, či už v oblasti používaní jazykov národnostných menšín alebo finančnej podpory národnostných kultúr.

 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

V Humennom sa uskutočnil Deň rómskej kultúry.

Predstaviť kultúru rómskeho etnika ako súčasť bohatého kultúrneho dedičstva regiónu horného Zemplína bol jedným z cieľov multižánrového podujatia Stretnutie kultúr v múzeu - Deň rómskej kultúry.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.