16.09.2019 SPRÁVY

V USA zomrel A. Moskovic, preživší bloku 66 v koncentračnom tábore Buchenwald.

Foto: archív A.M.

Vo veku 88 rokov zomrel v sobotu (14. 9.) v Spojených štátoch preživší nacistického koncentračného tábora Buchenwald a významný aktivista vo vzdelávaní o zverstvách páchaných počas druhej svetovej vojny, rodák zo Slovenska Alex Moskovic.

Alex Moskovic sa narodil 7.apríla 1931 v Sobranciach, v židovskej rodine. Ako 13-ročný bol s celou rodinou deportovaný do tábora Osvienčim, kde stratil starých rodičov a mladšieho brata. Koniec vojny prežil v detskom bloku tábora Buchenwald.

Do rodných Sobraniec prišiel v júli 1945. Počas holokaustu stratil 41 členov rodiny, vrátane najbližších príbuzných. Následne, v roku 1946, ako jediný preživší z celej rodiny a ako mladý utečenec - odišiel do Spojených štátov. Bol aktivistom a hovorcom Centra holokaustu na Floride. Počas svojej 30-ročnej kariéry editora v športovej pobočke televízie ABC Wide World of Sports v New Yorku získal desať ocenení Amy. So svojou manželkou, ktorá zomrela v roku 2017, mal dvoch synov.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.