24.03.2021 SPRÁVY

V karanténe je v súčasnosti 12 rómskych komunít.

Foto: Gipsy Television

Momentálne je v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu v karanténe 12 rómskych komunít. Potvrdila to splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková.

"Aktuálne počty karantenizovaných komunít svedčia o tom, že ešte stále zápasíme s prístupom zavádzania plošných komunitných karantén," podotkla Bučková. Úrad vychádza z údajov pravidelného monitoringu realizovaného na úrovni vybraných obcí. "K 23. marcu 2021 eviduje úrad splnomocnenkyne vlády na základe tohto monitoringu celkom 45 miest/obcí (spolu od decembra), kde bolo karantenizované buď celé rómske osídlenie, alebo časť komunity," spresnila.

Karantenizáciu marginalizovaných rómskych komunít nedávno kritizovala ombudsmanka Mária Patakyová. Zároveň požiadala generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby v tejto veci preskúmal zákonnosť vyhlášok regionálnych úradov verejného zdravotníctva a aby sa prípadne obrátil na Ústavný súd SR. Nariaďovanie takejto karantény má podľa nej selektívny charakter a týka sa len oblastí s výskytom marginalizovaných komunít. Úrad verejného zdravotníctva vtedy reagoval, že regionálne úrady nepristupujú k uzatváraniu lokalít automaticky.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Do dražby ide fľaša vína, ktoré dozrievalo vo vesmíre.

Fľaša červeného vína, ktorá viac než rok strávila na obežnej dráhe Zeme, pôjde do dražby. Britský aukčný dom Christie's odhaduje, že sa táto unikátna položka predá za približne 830.000 eur.

Showbiz

VIDEO: Toto vás dojme k slzám. Bendig prespieval pieseň Věry Bílej.

Potenciál tohto hudobného videa je veľký. Stotožnia sa s ním najmä rodiny a priatelia ľudí, ktorí už nie sú medzi nami.