08.05.2020 SPRÁVY

Uvoľňovanie opatrení vo Veľkej Británii bude veľmi opatrné.

Foto: AP/Frank Augstein

Britská vláda varovala, že pripravované uvoľnenie reštriktívnych opatrení, zavedených v Anglicku v súvislosti s pandémiou koronavírusu, bude len veľmi limitované a opatrné. Britský premiér Boris Johnson členom svojho kabinetu prisľúbil, že k uvoľňovaniu opatrení bude pristupovať s maximálnou opatrnosťou.

Podľa Johnsonovho hovorcu budú zmeny, ktoré sa majú v Anglicku uplatniť od budúceho týždňa, len veľmi obmedzené. Obmedzenia pohybu a sociálnych kontaktov sú v platnosti už približne sedem týždňov.

"V rámci nášho boja proti vírusu sa nachádzame v kritickom bode a preto neurobíme nič, čo by mohlo ohroziť pokrok, ktorý dosiahla britská verejnosť," povedal novinárom premiérov hovorca. Pandémia si v Spojenom kráľovstve vyžiadala už viac ako 30.000 životov, čo je najviac v Európe. Johnson tento týždeň v parlamente avizoval, že chce začať uvoľňovať prijaté opatrenia od budúceho pondelka. Členovia vlády a ich odborní poradcovia sa totiž domnievajú, že už šírenie vírusu v Británii dosiahlo svoj vrchol.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová naopak avizovala, že reštrikcie platné na území Škótska budú predĺžené o ďalšie tri týždne. Zdôraznila, že sa nenechá tlačiť do predčasného uvoľňovania opatrení, ktoré by podľa nej mohlo byť veľmi riskantné.

Johnson prirovnal boj proti koronavírusu k boju proti nacizmu.

Britský premiér prirovnal v liste adresovanom vojnovým veteránom k 75. výročiu Dňa víťazstva nad fašizmom boj Británie proti novému koronavírusu k boju proti nacizmu počas druhej svetovej vojny. Informovala o tom agentúra AFP.

Johnson veteránom povedal, že boli jednoducho najvýznamnejšou generáciou Britov, ktorá kedy žila, a že sa na nich nikdy nezabudne. "Počas tohto výročia sme zapojení do nového boja proti koronavírusu, ktorý si vyžaduje rovnaký duch národného úsilia, aký ste ukázali pred 75 rokmi," napísal Johnson v liste pre veteránov. Dodal, že vzhľadom na aktuálnu situáciu spojenú s pandémiou COVID-19 nie je síce možné uskutočniť vojenské prehliadky a oslavy v uliciach, ani prijímať návštevy rodiny či priateľov, avšak veteránom vyjadril vďaku a prísľub, že nikdy neupadnú do zabudnutia.  

Britská vláda presunula štátny sviatok oslavujúci koniec druhej svetovej vojny v Európe, ktorý sa v krajine slávi začiatom mája a väčšinou pripadne na prvý májový pondelok, na piatok, aby tak ľuďom umožnila pripomenúť si tieto dôležité udalosti.

V piatok večer vystúpi s príhovorom pri príležitosti 75. výročia porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne britská kráľovná Alžbeta II. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Francúzske reštaurácie vymysleli ochranné štíty pre zákazníkov.

Reštaurácie vo Francúzsku sa pripravujú na opätovné otvorenie. Aj v tejto krajine prevádzky musia dodržiavať hygienické opatrenia. 

Showbiz

Kam sa vytratila obľúbená moderátorka? Výrazná zmena imidžu a...

Linda Horváthová patrí obľúbeným tváram Gipsy Television. Jej relácia zo sveta showbiznisu - Romano dživipen má skvelú sledovanosť v mnohých krajinách Európy.