09.01.2021 SPRÁVY

SVINIA: Potkany nás tu žerú zaživa, tvrdia niektorí obyvatelia obce.

Obyvatelia obce Svinia sú nahnevaní na vedenie obce. Dôvodom je to, že sa ich životná úroveň nezlepšuje. Majú totiž problém s bývaním, vodou, komunálnym odpadom či kanalizáciou. Starosta so svojimi obyvateľmi údajne nekomunikuje a ich problémy vraj nechce riešiť.

V obci Svinia, ktorá sa nachádza v prešovskom okrese, žije približne 1500 Rómov. Ako sami tvrdia, problémy majú takmer so všetkým. „Je tu veľa blata. Keď prší, deti chodia do školy špinavé,“ povedala pre Gipsy Television obyvateľka obce, Marta Čikalová.

Obyvatelia obce tvrdia, že komunálny odpad im z lokality odvážajú asi len dvakrát v roku. „Potkany nás tu žerú zaživa. Musíme na ne brať sekery alebo nejaké drievka a tak ich zabíjame,“ dodala Čikalová.

Obec Svinia má pritom možnosť uchádzať sa tzv. rómske eurofondy, ktoré sú určené na zlepšenie životnej situácie marginalizovanej rómskej komunity. Chceli sme sa ho preto opýtať, ako vníma sťažnosti tamojších obyvateľov. Niekoľkokrát sme mu telefonovali. Skontaktovať s ním sa nám ale nepodarilo. Ľudia s ktorými sme sa rozprávali tvrdia, že údajne nekomunikuje ani s nimi.

Pozrite si reportáž redaktora Róberta Hamburgbadža.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.