ŠURICE: Starostovi Z. Véghovi chýbajú v obci Rómovia

ilustračné foto

Šurice 9. marca 2011 (TASR) - Starostovi Šuríc v okrese Lučenec Zoltánovi Véghovi chýbajú v obci Rómovia. Domnieva sa, že keby ich mali, dostávali by viac peňazí z podielových daní a v Šuriciach by sa žilo lepšie.

Podľa starostu je po finančnej stránke nevýhodou ich obce absencia Rómov. "Evidujeme nízku pôrodnosť, minulý rok tu zomrelo 11 ľudí a narodilo sa len jedno dieťa. Hlavnou príčinou je to, že u nás nežijú občania rómskeho pôvodu, ktorí majú viacej detí," uviedol Végh.

Podľa jeho ďalších slov, keby mali v dedine väčší počet detí, mohli by otvoriť materskú a základnú školu, a tým by dostávali viac peňazí z podielových daní a iné dotácie. S 13 deťmi do 15 rokov to však v Šuriciach nie je možné. "Obce so školou či škôlkou dostávajú dvojnásobne viac financií ako my. Myslím si, že prerozdelenie podielových daní a dotácií nie je spravodlivé," skonštatoval starosta, ktorý musí peniaze pridelené samospráve šetriť a svoju výplatu za december dostal len pred týždňom.

Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák sa vyjadril, že peniaze z podielových daní sa nerozdeľujú podľa farby pleti, ale podľa určitých kritérií, ktoré sa týkajú napríklad počtu obyvateľov s trvalým pobytom, počtu seniorov nad 62 rokov či počtu žiakov základných škôl.

V dedine žije necelých 500 obyvateľov, ich počet z roka na rok klesá. Je tam mnoho opustených domov, do ktorých by sa Rómovia mohli prisťahovať. Starosta sa však domnieva, že by ich občania medzi seba neprijali. Finančnú situáciu obce tak bude musieť vyriešiť iným spôsobom. "Chceli by sme rozvinúť cestovný ruch. Cez našu obec by mal viesť cyklistický chodník. My zriadime ubytovňu, v ktorej by mohli turisti a okoloidúci prenocovať," zakončil Végh.

 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Situáciu v rómskych osadách monitorujú aj asistenti podpory zdravia.

V dovolenkovom období, keď evidujeme zvýšený pohyb ľudí, je monitorovanie výskytu ochorenia COVID-19 stále aktuálne a nevyhnutné. Preto ministerstvo zdravotníctva podporuje aktivity, ktoré prispievajú k prehľadnosti epidemiologickej situácie na Slovensku.

Showbiz

Kráľovná rómskej hudby Esma Redžepová by oslávila 77. narodeniny.

Macedónska speváčka, Esma Redžepová by 8. augusta oslávila 77. narodeniny. Slávna speváčka zomrela pred štyrmi rokmi.