Stredné odborné školy bojujú o žiakov: záujem o remeslá upadá.
Budúci murári zo Strednej odbornej školy technickej.
Foto: Gipsy Television
Stredné odborné školy na Slovensku čelia dlhodobému poklesu záujmu žiakov. Rovnaký problém trápi aj Strednú odbornú školu technickú (SOŠT) v Košiciach, kde sa každý rok hlási čoraz menej študentov.
„Záujem o remeselné odbory klesá, pretože žiaci nechcú manuálne pracovať,“ uviedla riaditeľka školy Zuzana Lenártová. Na škole aktuálne študuje viac ako 800 žiakov, z ktorých vyše polovicu tvoria Rómovia.
Prečo remeslá nelákajú?
Podľa riaditeľky je jedným z hlavných dôvodov negatívny pohľad na manuálnu prácu. Podobný názor má aj Peter Kováč, budúci murár, ktorý poukázal na predsudky voči jeho odboru. „Niektorí si myslia, že murárčina je špinavá robota,“ povedal.
Podobný postoj vyjadrila aj Vanesa Klempárová, študentka odboru krajčír. „Lebo si myslia, že s týmto odborom sa nedostanú ďalej a že nemá význam sa učiť ako krajčírka,“ vysvetlila. Hlavný majster praktického vyučovania Tomáš Belobrad upozornil, že problém začína už na základných školách. „Vidím v tom problém už u detí na základných školách, že nemajú vzťah k remeslu. Nechcú ísť do montérok, nechcú vykonávať túto takzvanú špinavú prácu,“ uviedol.
Riešením môže byť štipendijný program
Pomôcť stredným odborným školám má nový štipendijný program zameraný na rómskych študentov, ktorý plánuje zaviesť úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Financie budú poskytovať od budúceho roka.
„Nastavujeme tie podmienky tak, aby sme vedeli, koľko a hlavne kto bude dostávať tieto štipendiá, do ktorých rúk to príde. Toto je ešte v štádiu prípravy, kde musíme rozrátať tie alokácie a tie časti, že koľko vieme mesačne dať na jedného toho študenta. Podľa toho budeme vedieť, koľko študentov vieme podporiť,“ vysvetlil Alexander Daško, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity.
Štipendijný program má byť motiváciou pre mladých ľudí, aby videli v remeslách nielen príležitosť na zamestnanie, ale aj cestu k stabilnej budúcnosti.
Pozrite si reportáž