07.05.2019 SPRÁVY

STARÁ ĽUBOVŇA: Niektorým Rómom po strechách lezú potkany.

foto: Gipsy Television

V meste Stará Ľubovňa žije časť Rómov, ktorá je roztrúsená medzi majoritou. Žijú však aj v lokalite Podsadek a na Továrenskej ulici. Práve títo obyvatelia sa sťažujú na zlé podmienky, v ktorých žijú. 

"Ja som si svojpomocne postavila túto chatrč z peňazí, ktoré dostávam, aby som mala kde bývať. Môžem robiť, čo len chcem, ale nedá sa takto žiť. V jednej izbe sa upratuje, spí, jeme a aj sa umývame. To nie je normálne. Potkany sa mi predierajú dovnútra, bojím sa," povedala v rozhovore Ružena Dunková.

Aj ďalšia obyvateľka Starej Ľubovne sa sťažuje na to v akých podmienkach žije. "Ako môžeme normálne žiť, keď v dome nemáme ani vodu. Ako môžeme žiť v týchto unimobunkách? Neurobíme nič. Máme veľa detí. Túto izbu som si pristavala, ale choďte sa na ňu pozrieť, rozpadáva sa mi," povedala nášmu redaktorovi Renáta Dunková.Obce a mestá sa môžu uchádzať o eurofondy na tzv. prestupné bývanie. Ide o projekt, cez ktorý môžu samosprávy postaviť Rómom byty.

"My sme sa plánovali zapojiť do projektu prestupného bývania, ale rozhodli sme sa, že sa do tejto výzvy nezapojíme, pretože je nastavená neprijateľne. Pre podmienky v rámci prestupného bývania, pretože na mestá a obce sa kladú príliš veľké povinnosti a táto výzva nie je z nášho pohľadu dobre nastavená," povedal pre Gipsy Television primátor mesta Stará Ľubovňa, Ľuboš Tomko.

Celú reportáž si môžete pozrieť vo štvrtok na Dvojke o 15.20 hod. v relácii Sam khere a v repríze o 9.30 v piatok.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Zverejnili nové fotografie z dolapenia nacistického zločinca Eichmanna.

Izraelská vnútorná tajná služba Šin Bet zverejnila nové fotografie týkajúce sa operácie, počas ktorej pred 60 rokmi v Argentíne chytili jedného z najhľadanejších nacistických zločincov Adolfa Eichmanna. 

Showbiz

Lucia Bikárová v SuperStar skončila!

Talentovaná speváčka Lucia Bikárová z Brna, nepostúpila medzi päť najlepších spevákov tohtoročnej súťaže a SuperStar opustila!