08.04.2021 SPRÁVY

Splnomocnenkyňa Bučková: Rómovia stále čelia určitým nerovnostiam.

Foto: ÚSVRK

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková tvrdí, že za 50 rokov sa udialo veľa pozitívnych vecí vo vzťahu k Rómom. No aj napriek tomu má Slovensko pred sebou ešte veľmi dlhú cestu k tomu, aby sa dosiahlo to, po čom Rómovia túžia. 

"Rómovia túžia po rovnosti. Potom, aby sme boli akceptovaní, aby sme vnímali a cítili, že sme súčasťou života a diania na Slovensku," povedala pre Gipsy Television splnomocnenkyňa A. Bučková.

Svet si tento rok pripomína 50. výročie od uskutočnenia prvého celosvetového kongresu v britskom Orgpintone. V roku 1971 stretnutie inicioval slovenský lekár, rodák z Klenovca Ján Cibuľa. Kongres sa uskutočnil od 8. do 12. apríla a stal sa prvým oficiálnym a jednotným politickým vystúpením Rómov. Delegáti zo 14 štátov sveta deklarovali svoj spoločný pôvod, etnické pomenovanie Róm, schválili dva dôležité symboly a to rómsku vlajku a hymnu. Zároveň sa prihlásili ku krajine svojho pôvodu, Indii.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Showbiz

PITINGO: Španielsky Róm, ktorý nosil kufre. Dnes je z neho medzinárodná spevácka hviezda.

Živil sa ako zmrzlinár, ale aj ako nosič kufrov na letisku. Dnes je z neho rešpektovaná hviezda, ktorá má fanúšikov po celom svete. Dôvodom je jeho fascinujúci hlas a vlastný hudobný štýl.