08.04.2021 SPRÁVY

Splnomocnenkyňa Bučková: Rómovia stále čelia určitým nerovnostiam.

Foto: ÚSVRK

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková tvrdí, že za 50 rokov sa udialo veľa pozitívnych vecí vo vzťahu k Rómom. No aj napriek tomu má Slovensko pred sebou ešte veľmi dlhú cestu k tomu, aby sa dosiahlo to, po čom Rómovia túžia. 

"Rómovia túžia po rovnosti. Potom, aby sme boli akceptovaní, aby sme vnímali a cítili, že sme súčasťou života a diania na Slovensku," povedala pre Gipsy Television splnomocnenkyňa A. Bučková.

Svet si tento rok pripomína 50. výročie od uskutočnenia prvého celosvetového kongresu v britskom Orgpintone. V roku 1971 stretnutie inicioval slovenský lekár, rodák z Klenovca Ján Cibuľa. Kongres sa uskutočnil od 8. do 12. apríla a stal sa prvým oficiálnym a jednotným politickým vystúpením Rómov. Delegáti zo 14 štátov sveta deklarovali svoj spoločný pôvod, etnické pomenovanie Róm, schválili dva dôležité symboly a to rómsku vlajku a hymnu. Zároveň sa prihlásili ku krajine svojho pôvodu, Indii.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Pandémia zasiahla deti aj finančne. Štvrtina prišla o časť alebo o celé vreckové.

Prebiehajúca pandémia ochorenia COVID-19 má veľmi negatívne dopady na vzdelávanie detí, a to nie len na jednotlivých predmetoch v škole, ale aj na finančné vzdelávanie v domácnosti. 

Showbiz

Aven Romale! Odkazujú umelci pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.

Nikto nemôže poprieť, že ich temperament a cit pre umenie je ďaleko inde ako pri niektorých umelcoch. A práve na počesť Medzinárodného sviatku Rómov sa spojili mená ako Igor Kmeťo ml., Igor Kmeťo starší , Monika Bagárová, jej sestra Natalia, raper Kelso a Jan Bendig v skladbe "Aven Romale".