08.04.2021 SPRÁVY

Splnomocnenkyňa Bučková: Rómovia stále čelia určitým nerovnostiam.

Foto: ÚSVRK

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková tvrdí, že za 50 rokov sa udialo veľa pozitívnych vecí vo vzťahu k Rómom. No aj napriek tomu má Slovensko pred sebou ešte veľmi dlhú cestu k tomu, aby sa dosiahlo to, po čom Rómovia túžia. 

"Rómovia túžia po rovnosti. Potom, aby sme boli akceptovaní, aby sme vnímali a cítili, že sme súčasťou života a diania na Slovensku," povedala pre Gipsy Television splnomocnenkyňa A. Bučková.

Svet si tento rok pripomína 50. výročie od uskutočnenia prvého celosvetového kongresu v britskom Orgpintone. V roku 1971 stretnutie inicioval slovenský lekár, rodák z Klenovca Ján Cibuľa. Kongres sa uskutočnil od 8. do 12. apríla a stal sa prvým oficiálnym a jednotným politickým vystúpením Rómov. Delegáti zo 14 štátov sveta deklarovali svoj spoločný pôvod, etnické pomenovanie Róm, schválili dva dôležité symboly a to rómsku vlajku a hymnu. Zároveň sa prihlásili ku krajine svojho pôvodu, Indii.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Do dražby ide fľaša vína, ktoré dozrievalo vo vesmíre.

Fľaša červeného vína, ktorá viac než rok strávila na obežnej dráhe Zeme, pôjde do dražby. Britský aukčný dom Christie's odhaduje, že sa táto unikátna položka predá za približne 830.000 eur.

Showbiz

VIDEO: Toto vás dojme k slzám. Bendig prespieval pieseň Věry Bílej.

Potenciál tohto hudobného videa je veľký. Stotožnia sa s ním najmä rodiny a priatelia ľudí, ktorí už nie sú medzi nami.