SNSĽP: Vicepremiér Chmel rezignoval v predchádzaní neznášanlivosti

foto Gipsy Television

Bratislava 2. decembra 2011 (Gipsy Television/ Daniela STRELKOVÁ) - Slovenské národné stredisko pre ľudské práva ostro protestuje proti zrušeniu „Akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie".

"Ešte absurdnejšie je, že návrh vicepremiéra Chmela na zrušenie Akčného plánu schválila vláda práve 16. novembra, kedy si celý svet pripomína Medzinárodný deň tolerancie vyhlásený OSN ako spomienku na prijatie Deklarácie princípov o tolerancii členskými štátmi UNESCO. V čase, keď na Slovensku v tejto citlivej oblasti zaznamenávame pribúdanie negatívnych prejavov, si Slovensko nemôže dovoliť ani na chvíľu zastaviť potláčanie diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a inej neznášanlivosti," uviedol pre Gipsy Television výkonný riaditeľ Slovenského národného strediska pre ľudské práva, Juraj Horváth. 

 

Horváth si myslí, že vicepremiér Chmel si náhle vypýtal od vlády oddychovú prestávku a tak praktický a konkrétny „Akčný plán" nahradil akademickou a všeobecnou „Stratégiou". "PPV Chmel sa príliš usilovne a predčasne zbavil svojej úlohy aktualizovať prevenciu na roky 2012 - 2014, pričom však nad stratégiou potrebuje akademicky uvažovať viac ako 2 roky až do septembra 2012, čo potvrdzuje nepripravenosť R. Chmela na výkon jeho funkcie, vyhasnutý potenciál a neschopnosť uniesť bremeno týchto 2 úloh. Rezignujúci PPV Chmel síce dostal prestávku na oddych, no svojim opovážlivým politickým nápadom Slovensko postrčil do nebezpečnej situácie, ktoré takto už prišlo o Akčný plán predchádzania všetkých prejavov neznášanlivosti na jednej strane, ale ešte zatiaľ nemá ani Chmelovu stratégiu na druhej strane, pričom jej prijatie je príliš vzdialené, otázne a neisté," vysvetľuje Juraj Horváth. 

 

"Nekompetentným rozhodnutím o zastavení systémových preventívnych opatrení na ochranu človeka s celospoločenským charakterom do roku 2014 podpredseda neplnohodnotnej vlády, ktorá nedisponuje ani vládnym programom, ani dôverou parlamentu, hrubo ignoruje ústavné limity svojho provizórneho mandátu. Práve z dôvodu zlyhania vicepremiéra, ktorý je „pod nútenou správou", Stredisko opakovane vyzýva R. Chmela, aby svoj mandát vykonával výlučne ústavným spôsobom. Dôrazne žiada vicepremiéra, aby výkon svojho provizórneho mandátu uskutočňoval iba podľa poverenia prezidenta Slovenskej republiky a s jeho osobitným súhlasom," dodáva výkonný riaditeľ Slovenského národného strediska pre ľudské práva na Slovensku.

 

O reaakciu sme požiadali aj Úrad vicepremiéra Rudlfa Chmela. "Tieto výzvy pána Horvátha majú svoj vývoj
a už minimálne pol roka ich púšťa v pravidelných intervaloch. Asi by bolo lepšie, keby si spravil poriadok v SNSĽP, lebo kontrola Najvyššieho kontrolného úradu  tam odhalila dosť závažne nedostatky," povedal pre Gipsy Television Jozef Švolík z kancelárie vicepremiéra.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Organizácie sa môžu uchádzať 150-tisícovú dotáciu. Financie sú určené na starostlivosť o deti.

Organizácie sa môžu uchádzať 150-tisícovú dotáciu. Financie sú určené na starostlivosť o deti z rómskych komunít vo veku od nula do šesť rokov. 

Showbiz

Exkluzívny záznam vystúpenia speváka Ricarda Kwieka na Gipsy Television.

Ricrado Kwiek, svetová hudobná hviezda rómskeho pôvodu, má za sebou fascinujúci príbeh. Narodený v Poľsku a so silnými rodinnými väzbami v Nemecku, kde jeho predkovia žili viac ako 50 rokov. Kwiek je viac než len spevák. Je to človek s hlbokými koreňmi a vášňou pre svoju kultúru.