SMK: Prvý rok vlády I. Radičovej bol pre predstaviteľov samospráv rozčarovaním

ilustračne foto TASR

Bratislava 6. júla 2011 (TASR) - Prvý rok vlády bol pre predstaviteľov samospráv rozčarovaním, uviedol dnes na tlačovej konferencii podpredseda Strany maďarskej koalície (SMK) pre samosprávy Péter Őry. "V uplynulom období kráčala vláda priamo proti vlastným cieľom. Robila skoro presný opak toho, čo sľúbila."

Podľa Őryho vlastné príjmy územnej samosprávy skrátila vláda v prospech štátneho rozpočtu. "Pre samosprávy ide o veľké finančné straty," uviedol s tým, že samosprávy očakávali vyriešenie kompetencií a rozdelenie financií podľa toho, koľko činností vykonávajú.


Prenesením výkonu na samosprávy vláda podľa SMK neúmerne zaťažila rozpočty samospráv, predovšetkým v sociálnej oblasti, kde došlo aj k skráteniu dotácií. "Jednoduchým riešením by mohlo byť vytvorenie viacpilierového financovania samospráv, čím by sa vyrovnali rozdiely, ktoré vznikajú v tomto segmente," zhodnotil Őry.

SMK kritizuje aj komunálnu reformu, ktorá pôvodne mala motivovať k dobrovoľnej spolupráci a k spájaniu obcí. Strana namietla, že oproti tomu prišlo Ministerstvo vnútra (MV) SR po spore Slovákov a Rómov v Žehre s návrhom novely zákona, ktorá predpokladá možnosť rozdelenia obcí bez ohľadu na počet obyvateľov. "Ide o zámer segregácie jednej časti obyvateľstva, čo je veľmi zlý a nebezpečný signál pre ďalší rozvoj zdravej a tolerantnej spoločnosti," uzatvoril Őry.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

V Humennom sa uskutočnil Deň rómskej kultúry.

Predstaviť kultúru rómskeho etnika ako súčasť bohatého kultúrneho dedičstva regiónu horného Zemplína bol jedným z cieľov multižánrového podujatia Stretnutie kultúr v múzeu - Deň rómskej kultúry.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.