08.09.2020 SPRÁVY

Slovensko obnovilo civilné lety. Pristáť už u nás môžu lietadlá z celého sveta.

Od pondelňajšej polnoci sú povolené prílety na Slovensko zo všetkých krajín sveta. V prípade príletu z rizikovej krajiny však platia pre cestujúcich obmedzenia.

Z bratislavského letiska M. R. Štefánika sa dá letieť do 11 destinácií a z nich naspäť na Slovensko. Konkrétne ide o Taliansko (Alghero), Veľkú Britániu (Birmingham, Edinburgh, Londýn-Luton, Stansted, Manchester), Írsko (Dublin), Grécko (Korfu - do konca septembra, Solún - Thessaloniki), Cyprus (Pafos), Bulharsko (Burgas - posledné 3 rotácie letov v tomto roku v dňoch 12., 19. a 26. septembra). Zároveň sú v pláne počas septembra aj posledné dovolenkové rotácie charterových letov na grécke ostrovy Rodos a Kréta a do Larnaky na Cypre.

Letisko M. R. Štefánika  upozorňuje cestujúcich, že pred odletom do Grécka a na Cyprus je potrebné vopred vyplniť online formulár na webstránkach daných krajín, inak nebude cestujúcim umožnený odlet. Pred odletom na Cyprus - destinácie Pafos a Larnaka - sa cestujúci navyše musí preukázať negatívnym testom na Covid-19.

"Hoci sú od dnes povolené aj prílety z tzv. rizikových krajín, plánované lety z Ukrajiny na Slovensko sa počas septembra neuskutočnia z dôvodu zákazu vstupu cudzincov na územie Ukrajiny, ktorý platí do 28. septembra 2020," uviedla Veronika Ševčíková, hovorkyňa letiska.

Od začiatku októbra sú plánované z Letiska M. R. Štefánika lety dopravcu Wizz Air do Kyjeva-Žuljany, Ľvova a Skopje v Severnom Macedónsku a denné lety dopravcu Pobeda do Moskvy a z nej. Od polovice októbra sú naplánované lety do ruského Petrohradu či egyptskej Hurghady.

Každý cestujúci, ktorý prilieta na Slovensko, je povinný vyplniť online formulár na webovej stránke Ministerstva dopravy: https://www.mindop.sk/covid/ 

V prípade, že cestujúci prilieta z tzv. rizikovej krajiny, je povinný vyplniť aj formulár https://korona.gov.sk/ehranica/. Ak prilieta z krajiny EÚ, je povinný následne zotrvať v domácej izolácii 10 dní, resp. do doby bezplatného testovania na Covid-19 a negatívneho výsledku testu. Ak prilieta z krajiny mimo EÚ, je povinný nastúpiť do domácej izolácie a najskôr na 5. deň absolvovať test na Covid-19.

Ďalšie lety by mali z Bratislavy pribudnúť následne od zimného letového poriadku, ktorý začne platiť zmenou času od 25. októbra. Od konca októbra by sa malo lietať do Bratislavy tiež z Odesy na Ukrajine, zo Sofie v Bulharsku či z Dubaja. Dopravca Ryanair zase plánuje od zimného letového poriadku pridať z Bratislavy lety do Atén, na Maltu, do Bologne, Ríma, Milána, Bruselu-Charleroi, Paríža-Beauvais, Eindhovenu, Leedsu-Bradford, Kyjeva-Boryspiľu a srbského Nišu.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Úrad splnomocnenkyne vlády chcú presunúť pod Matovičov úrad.

Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity si chce zobrať pod svoje krídla premiér Igor Matovič. Dôvodom má byť posilnenie úradu a jeho kompetencií.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. tvrdí, že COVID-19 nie je náhoda!

Nový koronavírus sa nevyhýba ani umelcom. Infekčné ochorenie prekonal aj spevák Igor Kmeťo mladší. Pred časom bol hospitalizovaný na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch.