08.09.2020 SPRÁVY

Slovensko obnovilo civilné lety. Pristáť už u nás môžu lietadlá z celého sveta.

Od pondelňajšej polnoci sú povolené prílety na Slovensko zo všetkých krajín sveta. V prípade príletu z rizikovej krajiny však platia pre cestujúcich obmedzenia.

Z bratislavského letiska M. R. Štefánika sa dá letieť do 11 destinácií a z nich naspäť na Slovensko. Konkrétne ide o Taliansko (Alghero), Veľkú Britániu (Birmingham, Edinburgh, Londýn-Luton, Stansted, Manchester), Írsko (Dublin), Grécko (Korfu - do konca septembra, Solún - Thessaloniki), Cyprus (Pafos), Bulharsko (Burgas - posledné 3 rotácie letov v tomto roku v dňoch 12., 19. a 26. septembra). Zároveň sú v pláne počas septembra aj posledné dovolenkové rotácie charterových letov na grécke ostrovy Rodos a Kréta a do Larnaky na Cypre.

Letisko M. R. Štefánika  upozorňuje cestujúcich, že pred odletom do Grécka a na Cyprus je potrebné vopred vyplniť online formulár na webstránkach daných krajín, inak nebude cestujúcim umožnený odlet. Pred odletom na Cyprus - destinácie Pafos a Larnaka - sa cestujúci navyše musí preukázať negatívnym testom na Covid-19.

"Hoci sú od dnes povolené aj prílety z tzv. rizikových krajín, plánované lety z Ukrajiny na Slovensko sa počas septembra neuskutočnia z dôvodu zákazu vstupu cudzincov na územie Ukrajiny, ktorý platí do 28. septembra 2020," uviedla Veronika Ševčíková, hovorkyňa letiska.

Od začiatku októbra sú plánované z Letiska M. R. Štefánika lety dopravcu Wizz Air do Kyjeva-Žuljany, Ľvova a Skopje v Severnom Macedónsku a denné lety dopravcu Pobeda do Moskvy a z nej. Od polovice októbra sú naplánované lety do ruského Petrohradu či egyptskej Hurghady.

Každý cestujúci, ktorý prilieta na Slovensko, je povinný vyplniť online formulár na webovej stránke Ministerstva dopravy: https://www.mindop.sk/covid/ 

V prípade, že cestujúci prilieta z tzv. rizikovej krajiny, je povinný vyplniť aj formulár https://korona.gov.sk/ehranica/. Ak prilieta z krajiny EÚ, je povinný následne zotrvať v domácej izolácii 10 dní, resp. do doby bezplatného testovania na Covid-19 a negatívneho výsledku testu. Ak prilieta z krajiny mimo EÚ, je povinný nastúpiť do domácej izolácie a najskôr na 5. deň absolvovať test na Covid-19.

Ďalšie lety by mali z Bratislavy pribudnúť následne od zimného letového poriadku, ktorý začne platiť zmenou času od 25. októbra. Od konca októbra by sa malo lietať do Bratislavy tiež z Odesy na Ukrajine, zo Sofie v Bulharsku či z Dubaja. Dopravca Ryanair zase plánuje od zimného letového poriadku pridať z Bratislavy lety do Atén, na Maltu, do Bologne, Ríma, Milána, Bruselu-Charleroi, Paríža-Beauvais, Eindhovenu, Leedsu-Bradford, Kyjeva-Boryspiľu a srbského Nišu.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Pandémia zasiahla deti aj finančne. Štvrtina prišla o časť alebo o celé vreckové.

Prebiehajúca pandémia ochorenia COVID-19 má veľmi negatívne dopady na vzdelávanie detí, a to nie len na jednotlivých predmetoch v škole, ale aj na finančné vzdelávanie v domácnosti. 

Showbiz

Aven Romale! Odkazujú umelci pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.

Nikto nemôže poprieť, že ich temperament a cit pre umenie je ďaleko inde ako pri niektorých umelcoch. A práve na počesť Medzinárodného sviatku Rómov sa spojili mená ako Igor Kmeťo ml., Igor Kmeťo starší , Monika Bagárová, jej sestra Natalia, raper Kelso a Jan Bendig v skladbe "Aven Romale".