08.01.2020 SPRÁVY

Rómske matky sa vrátili do školských lavíc. V trebišovskej osade otvorili Strednú odbornú školu.

Foto: Gipsy Television

Súkromná stredná škola v Trebišove ponúka Rómom možnosť dokončiť si základne vzdelanie a zároveň aj získať výučný list z dvoch odborov. Škola má v prvých ročníkoch takmer 500 žiakov. 

Súkromnú strednú odbornú školu navštevujú len rómski študenti, ktorí sú priamo z trebišovskej osady a niekoľko z nich dochádza z neďalekej obce Hrčeľ. 98 percent žiakov nemá ukončené základné vzdelanie. 

"Školu som ukončil v ôsmom ročníku. Teraz sa ale chcem vzdelávať. Chcem sa venovať drevovýrobe, chcem vyrábať rôzne výrobky," povedal Jozef Šandor pre Gipsy Television.

Študenti môžu získať základné vzdelanie práve na tejto Strednej odbornej škole. Po jeho dokončení môžu nasledne pokračovať v štúdiu a získať tak výučný list z odborov stavebná výroba a výroba konfekcie."Chcem mať výučný list. Ak ho budem mať, s ním sa dostanem všade,"
povedal pre Gipsy Television Ladislav Kuvik, ktorý je študentom odboru výroba konfekcie.

Medzi študentmi sú aj samotní rodičia, ktorí si školu pochvaľujú. "Bez výučného listu si prácu nenájdeme," povedala Anežka Balogová, matka troch detí.

Súkromná stredná odborná škola sa nachádza priamo v trebišovskej osade. Riaditeľka školy priznáva, že študentom treba pomáha aj mimo vyučovacích hodín.  

 Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Klavirista Miroslav Rác bude spolupracovať so slávnym režisérom Stevenom Spielbergom.

Uznávaný režisér, ktorý patrí k špičke svetovej kinematografie, vraj chystá nový film o holokauste. Hudbu doň má komponovať Róm z Levíc. S Miroslav Rácom sa rozprávala redaktorka Ivana Cibuľová.

Showbiz

MINÚTA PRAVDY: Raper Franto nás pobavil svojím humorom!

V najnovšej epizóde našej rubriky “Minúta pravdy” sme sa stretli s raperom Frantom, známym aj ako P.A.T., ktorý nás prekvapil svojím humorom a sebairóniou.