08.04.2022 SPRÁVY

Rómovia v EÚ si zaslúžia život bez násilia a diskriminácie.

Foto: EP/Gipsy Television

Dôstojný život a rovnaké zaobchádzanie s Rómami nie je luxus, ale nevyhnutnosť. To je odkaz, ktorý spoločne prezentovali slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) Peter Pollák (OĽaNO) a šéf frakcie európskych ľudovcov v EP Manfred Weber.

Europoslanec Pollák, ktorý je členom skupiny Európskej ľudovej strany, na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu usporiadal pracovné stretnutie na expertnej úrovni, ktoré bolo zamerané na aktuálne témy využívania kohéznych fondov v prospech zlepšenia prístupu k pitnej vode pre marginalizované skupiny v krajinách EÚ.

Medzi marginalizované skupiny obyvateľstva v EÚ patria aj Rómovia. Pollák v tejto súvislosti pripomenul, že Rómovia sú súčasťou dejín Európy a jej kultúrneho dedičstva a veľkou mierou prispeli ku kultúrnemu bohatstvu, rozmanitosti, ekonomike a spoločnej histórii Európy. Pollák a Weber pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, ktorý si pripomíname 8. apríla už od roku 1990, upozornili, že tento deň je príležitosťou si túto skutočnosť pripomenúť a zvýšiť povedomie o situácii Rómov v Európe.

Ich výzva sa týka prijímania naliehavejších opatrení v oblasti inklúzie Rómov v Európe. "Rómovia si zaslúžia slušný život bez násilia a diskriminácie. Chceme, aby boli hrdými Európanmi, hrdými Rómami," uvádza sa v ich vyhlásení. "Rómovia sú Európania a mali by mať rovnaké práva a rovnaké zaobchádzanie ako všetci ostatní európski občania. Pri pohľade na realitu v niektorých členských štátoch nie je na čo byť hrdý, najmä keď vidíme ľudí, ktorí napriek masívnym finančným investíciám, ktoré boli k dispozícii v predchádzajúcich rokoch, žijú bez prístupu k pitnej vode a základnej infraštruktúre," upozornil Pollák.

Zároveň dodal, že je potrebný nový začiatok, ktorý bude vychádzať z predchádzajúcich skúseností, založený na efektívnejšom využívaní finančných prostriedkov Európskej únie a ich dôslednom monitorovaní. "Je načase prejsť k implementácii, ktorá prináša hmatateľné výsledky," odkázal poslanec. 

Weber v správe pre médiá dodal, že je jasné, že v tejto záležitosti je potrebné urobiť viac. "Treba urobiť viac napríklad pre integráciu rómskych detí do systémov vzdelávania v našich členských štátoch. Poslanecký klub Európskej ľudovej strany je odhodlaný v nadchádzajúcich rokoch dosiahnuť ďalší pokrok v oblasti začleňovania Rómov," uviedol predseda EPP. Poslanecký klub ľudovcov v júni 2020 prijal svoj pozičný dokument k procesu začleňovania Rómovdo väčšinovej spoločnosti v EÚ. Presadenie tohto dokumentu inicioval poslanec Pollák.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Showbiz

PITINGO: Španielsky Róm, ktorý nosil kufre. Dnes je z neho medzinárodná spevácka hviezda.

Živil sa ako zmrzlinár, ale aj ako nosič kufrov na letisku. Dnes je z neho rešpektovaná hviezda, ktorá má fanúšikov po celom svete. Dôvodom je jeho fascinujúci hlas a vlastný hudobný štýl.