06.07.2020 SPRÁVY

RIS pred 22 rokmi upozornila na diskrimináciu rómskych občanov.

Archívne foto TASR

Rómska inteligencia za spolunažívanie (RIS) vyzvala pred 22 rokmi poslancov Národnej rady SR za Stranu demokratickej koalície (SDK) a Únie miest a obcí SR, aby novely zákonov o komunálnych voľbách a o obecnom zriadení dali na posúdenie Ústavnému súdu SR. Článok je súčasťou cyklu Historický kalendár.

RIS tvrdila, že 1. júla tohto roku súčasnej vládnej koalícii sa podarilo splniť ďalší z jej hlavných cieľov - úplne oslabiť činnosť samospráv a zabezpečiť si dominantné postavenie v obciach a mestách. "Poslanci vládnej koalície počas schvaľovania obidvoch noviel odmietli brať do úvahy pripomienky Únie miest a obcí SR a občanov, a vôbec im neprekážalo, že novely sú v rozpore s ústavou SR a medzinárodnými dokumentami, ktoré SR ratifikovala," uviedol Tibor Loran, vtedajší podpredseda RIS.

Z pohľadu RIS obidve novely zákonov znovu diskriminujú rómskych občanov uchádzať sa o účasť na správe verejných vecí. Ako dôkaz uvádzal T. Loran krízovú situáciu na sídlisku v Košiciach - Luník IX., kde podľa dokumentu súčasný starosta za HZDS Košice II. p. Weber spoločne s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR zabránili občanom podieľať sa na správe verejných vecí.

"RIS je presvedčená, že v tomto roku sa situácia zopakuje na celom území SR, čo podľa dokumentu potvrdil aj vtedajší splnomocnenec vlády SR Branislav Baláž, ktorý dňa 3. júla v Košiciach prehlásil, že bude kandidovať na kandidátke HZDS za Rómov do NR SR," dodal Loran.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Situáciu v rómskych osadách monitorujú aj asistenti podpory zdravia.

V dovolenkovom období, keď evidujeme zvýšený pohyb ľudí, je monitorovanie výskytu ochorenia COVID-19 stále aktuálne a nevyhnutné. Preto ministerstvo zdravotníctva podporuje aktivity, ktoré prispievajú k prehľadnosti epidemiologickej situácie na Slovensku.

Showbiz

Kráľovná rómskej hudby Esma Redžepová by oslávila 77. narodeniny.

Macedónska speváčka, Esma Redžepová by 8. augusta oslávila 77. narodeniny. Slávna speváčka zomrela pred štyrmi rokmi.