13.10.2021 SPRÁVY

Premiér sa dnes zúčastní na Medzinárodnom fóre o holokauste vo Švédsku.

Foto: TASR

Predseda vlády Eduard Heger sa v stredu zúčastní na Medzinárodnom fóre o holokauste a boji proti antisemitizmu, ktoré sa uskutoční vo švédskom meste Malmö.

Hlavným cieľom fóra je podniknúť konkrétne kroky v boji proti antisemitizmu, ale aj na uchovanie spomienok na holokaust. Na fóre sa zúčastnia hlavy štátov, predsedovia vlád, vedci, experti a zástupcovia občianskej spoločnosti z približne 50 krajín. Heger fórum využije aj na bilaterálne stretnutia s generálnou tajomníčkou Rady Európy Marijou Pejčinovičovou Buričovou, predsedom vlády Ukrajiny Denisom Šmihaľom, ako aj s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.

"Medzinárodné fórum o holokauste a boji proti antisemitizmu bolo pôvodne naplánované na rok 2020, keď sme si pripomínali 75. výročie ukončenia druhej svetovej vojny a oslobodenia tábora v Osvienčime, ale vzhľadom na pandémiu sa koná až tento rok," uviedol Tlačový odbor Úradu vlády.

Vláda by mala dobudovať celý areál Múzea holokaustu v Seredi a vybudovať v ňom pamätník venovaný obetiam holokaustu. Ide o dobrovoľný záväzok Slovenska, ktorý prednesie predseda vlády na fóre. Návrh prísľubov a záväzkov schválila vláda na svojom minulotýždňovom rokovaní. Heger sa má tiež na fóre zaviazať k využívaniu existujúcich vzdelávacích materiálov o histórii Rómov a o ich genocíde počas druhej svetovej vojny.

Švédsko bude od marca 2022 do marca 2023 predsedníckou krajinou Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu (IHRA). Počas svojho mandátu plánuje pracovať aj s dobrovoľnými prísľubmi a záväzkami zúčastnených krajín. Každá zúčastnená krajina má preto na fóre prezentovať svoje národné dobrovoľné prísľuby a záväzky týkajúce sa jeho obsahu.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

VIDEO: Kiki zbiera v Anglicku ocenenia. Futbalový talent pochádza z Bracoviec.

Oliver Anthony Tatár má sedem rokov, no už je členom futbalovej akadémie v Norwich City, kde ho označujú za veľký talent. Na svoj vek je totiž veľmi technicky a rýchlostne zdatný.

Showbiz

Rytmus, Anita Soul, Igor Kmeťo ml. pozývajú na Gypsy Fest.

Rytmus, Anita Soul, Igor Kmeťo ml. a O poštaris band pozývajú v sobotu na Gypsy Fest do Bratislavy. Práce ich koncert ukončí 14. ročník festivalu.