13.10.2021 SPRÁVY

Premiér sa dnes zúčastní na Medzinárodnom fóre o holokauste vo Švédsku.

Foto: TASR

Predseda vlády Eduard Heger sa v stredu zúčastní na Medzinárodnom fóre o holokauste a boji proti antisemitizmu, ktoré sa uskutoční vo švédskom meste Malmö.

Hlavným cieľom fóra je podniknúť konkrétne kroky v boji proti antisemitizmu, ale aj na uchovanie spomienok na holokaust. Na fóre sa zúčastnia hlavy štátov, predsedovia vlád, vedci, experti a zástupcovia občianskej spoločnosti z približne 50 krajín. Heger fórum využije aj na bilaterálne stretnutia s generálnou tajomníčkou Rady Európy Marijou Pejčinovičovou Buričovou, predsedom vlády Ukrajiny Denisom Šmihaľom, ako aj s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.

"Medzinárodné fórum o holokauste a boji proti antisemitizmu bolo pôvodne naplánované na rok 2020, keď sme si pripomínali 75. výročie ukončenia druhej svetovej vojny a oslobodenia tábora v Osvienčime, ale vzhľadom na pandémiu sa koná až tento rok," uviedol Tlačový odbor Úradu vlády.

Vláda by mala dobudovať celý areál Múzea holokaustu v Seredi a vybudovať v ňom pamätník venovaný obetiam holokaustu. Ide o dobrovoľný záväzok Slovenska, ktorý prednesie predseda vlády na fóre. Návrh prísľubov a záväzkov schválila vláda na svojom minulotýždňovom rokovaní. Heger sa má tiež na fóre zaviazať k využívaniu existujúcich vzdelávacích materiálov o histórii Rómov a o ich genocíde počas druhej svetovej vojny.

Švédsko bude od marca 2022 do marca 2023 predsedníckou krajinou Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu (IHRA). Počas svojho mandátu plánuje pracovať aj s dobrovoľnými prísľubmi a záväzkami zúčastnených krajín. Každá zúčastnená krajina má preto na fóre prezentovať svoje národné dobrovoľné prísľuby a záväzky týkajúce sa jeho obsahu.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Muž na pumpe odsával benzín z nádrže s vysávačom, spôsobil výbuch.

Vodič auta, ktorý v sobotu večer na čerpacej stanici v nemeckom meste Witten namiesto nafty omylom natankoval benzín, sa pokúsil túto chybu napraviť použitím vysávača, čím však spôsobil výbuch.

Showbiz

Deško Band z Košíc avizuje nový album. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na videoklip.

Obľúbená košická kapela Deško Band avizuje vydanie nového albumu. Termín zatiaľ nezverejnila.