29.05.2020 SPRÁVY

Pred 18 rokmi 50 Rómov požiadalo o azyl vo Fínsku.

Archívne foto

Fínsko prijalo presne pred 18 rokmi 39 z celkového počtu 50 Rómov, ktorí prišli z Nemecka a požiadali fínske úrady o azyl. Zvyšných žiadateľov fínska strana poslala späť domov. Článok je súčasťou nášho spravodajského cyklu - Historický kalendár.

Fínsko, ktoré má silnejšie protiimigračné bariéry než mnohé iné európske  krajiny, zaznamenalo v roku 2001 - 1650 žiadostí o azyl. Krajina tisícich jazier sa radí medzi štáty s najmenšou populáciou prisťahovalcov v Európe. Skupina Rómov, v ktorej boli rovnako dospelí ako aj deti, dorazila 29. mája 2002 do fínskeho prístavu Hanko, ležiacom asi 130 kilometrov západne od metropoly Helsinki. Z piatich desiatok bolo 39 prevezených do utečeneckých táborov, zvyšok sa musel vrátiť späť do Rostocku, odkiaľ ich loď pôvodne vyplávala.

Podľa jedného z prístavných colníkov išlo zatiaľ o najväčšiu skupinu, akú v Hanku zaznamenali. V Tom čase sa vo Fínsku objavili viac-menej len prípady individuálnych žiadateľov. Colník Jari Virta vtedy neuviedol, prečo sa Rómovia  usilovali získať vo Fínsku azyl, ani akej boli národnosti. Prípad prešetrovala polícia.

Nával azylantov zaznamenalo Fínsko v roku 1999 a 2000, keď do krajiny hromadne prichádzali Rómovia zo Slovenska a chceli tam získať politický azyl.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Slovákom čokoláda chutí! Vlani jej každý obyvateľ zjedol 3,4 kg.

Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR v roku 2019 dosiahla 3,4 kg na obyvateľa. V súhrne to predstavovalo približne 18,5 tisíca ton.

Showbiz

Barbora Botošová predstavuje svoj debutový album Colours of my Soul.

Syntéza zdanlivo nespojiteľných žánrov a rytmov. Asi tak by sa dal charakterizovať debutový album Barbory Botošovej, vnučky legendárneho huslistu Jána Berkyho Mrenicu, s názvom Colours of my Soul, ktorý vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.