30.12.2020 SPRÁVY

Obyvateľov Mašličkova plánujú presťahovať na košický Luník. Tak skoro to ale nebude.

Foto: Gipsy Television

Ľudí, ktorí žijú v nelegálnej osade Mašličkovo čaká sťahovanie do bytov na Luníku IX. Kedy ale k tomu dôjde teraz nik presne nevie povedať.

V blízkosti košického Luníka IX. sa nachádza osada Mašličkovo. Asi 250 ľudí tam žije v zlých podmienkach. Bez vody, elektriny a kanalizácie. Svoje príbytky si postavili z dosiek a na pozemkoch, ktoré nevlastnia. Dôvodom je to, prišli o strechu nad hlavou. Predtým totiž žili na sídlisku Luník IX. „Predtým sme bývali na Luníku IX., ale prevádzkarka nás vyhodila, lebo sme nemali platné nájomne zmluvy. Manžel pritom pracoval a nájom sme normálne platili,“ povedala Veronika Gažiová v rozhovore pre Gipsy Television.

Dionýz Horváth býva v Mašličkove asi šesť rokov. Na Luník IX. má zlé spomienky. „Tu sa mi viac páči. Máme pokoj, žiadne bitky, žiadne hádky,“ vysvetlil Horváth.

Obyvatelia Masličkova nemajú pitnú vodu a v zime si zase musia zaobstarať dostatok dreva, ktorým si kúria v obydliach. „Mestská časť im zabezpečila výdajňu vody, ale tie domy sú provizórne. V týchto mesiacoch tam preto majú zimu. Ľudia majú problém zabezpečiť si s drevo na kúrenie. Aj s tým sa im snažíme pomôcť,“ povedal pre Gipsy Television Marcel Šaňa, starosta mestskej časti Košice-Luník IX.

„Mestská časť im zabezpečila výdajňu vody, ale tie domy sú provizórne zbité z dosák a majú tam v zime zimu a majú problém s drevom na kúrenie. Aj s tým problémom na kúrenie sa im snažíme pomôcť.“

Nelegálnu osadu chce mesto zrušiť

Napriek ťažkým podmienkam sú ľudia vďační, že neostali bez strechy nad hlavou. Mesto Košice nelegálnu osadu plánuje zrušiť. Obyvatelia Mašličkova by sa následne mali vrátiť na sídlisko Luník IX. „Vy by ste sa chceli odtiaľto dostať? Pravdaže, ale dcéra je druhá v poradovníku a nemá jej kto dať byt, nikto ju nerieši,“ odpovedala na otázku redaktora Veronika Gažiová.

„Najskôr musíme postaviť nove byty, aby sa na sídlisku uvoľnili tie súčasné. Takým spôsobom ich chceme dostať na sídlisko, aby sme ich mohli integrovať a aby bývali lepšie a legálne,“ vysvetlil starosta Šaňa.

Dionýz Horváth sa ale na druhej strane obýva toho, či si nájomné byty budú môcť dovoliť. "Lebo nie každý na to má. Nebol by som rád, keby sme šli do sociálnych bytov na Luníku, lebo tam to sú problémy, bijú sa a ja nie som problémový,“ povedal Horváth.

Práve to je ďalšia výzva, pred ktorou stojí vedenie mestskej časti. V konečnom dôsledku ale návrat obyvateľov Mašličkova do bytov na Luníku IX. nie je reálny v horizonte niekoľkých mesiacov. Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.