27.12.2020 SPRÁVY

Obyvateľom Bukovinky sa zrejme splní sen. Po 40 rokoch budú mať v domoch vodovodné prípojky.

Foto: Gipsy Television

Hoci vo svojich príbytkoch kúpeľne majú, využívať ich poriadne nemôžu. Nemajú totiž vodovodné prípojky a kanalizáciu. Rómovia z obce Bukovinka preto z toho majú hlavu v smútku. Ich životná úroveň sa vraj nemení k lepšiemu už niekoľko desaťročí.

Rómovia z obce Bukovinka nemajú vodovodné prípojky už viac ako 40 rokov. Vodu preto majú z tamojšej studne, ktorá skôr pripomína prírodný prameň. „Vzali vzorku a povedali, že je pitná, ale keď padá dážď tak odtiaľ ide mútna, kalná voda,“ vysvetľuje obyvateľ obce Dravce-Bukovinka, František Tulej.


Foto: Gipsy Television
Tamojší obyvatelia sa sťažujú na životné podmienky. Chcú totiž žiť kvalitnejšie. „Kúpeľne máme, ale nemôžeme sa na ne napojiť. Tu v dome nemáme vodu, pretože z tej studničky sa nevieme napojiť. Jedine tak do vedra si doniesť vodu, zohriať ju a umyť sa," opisuje František Tulej ako fungujú, keď sa chcú vykúpať. 

Starosta obce Peter Faltin tvrdí, že toto nie je problém len tamojších Rómov ale celej obce. „My momentálne máme v pláne odovzdanie vodovodu do majetku Podtatranskej vodárenskej spoločnosti, kde pri odovzdaní si budeme uvádzať podmienku, aby bol predlžený vodovodný privádzač pitnej vody až do časti Bukovinka,“ povedal starosta pre Gipsy Television.

Predĺženie vodovodného privádzača má stáť približne pol milióna eur. Väčšiu časť z týchto nákladov by mala zaplatiť vodárenská spoločnosť a zvyšnú časť obec. Keďže ide o dlhodobý problém, je otázne, prečo ho neriešili už bývalé vedenia obce. „V priebehu budúceho roka by to malo byť hotové? Pevne dúfam a verím,“ odpovedal na otázku redaktora Peter Faltin.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.