04.01.2021 SPRÁVY

Novy kmeň koronavírusu je na Slovensku. Infikovali sa ním ľudia z okresu Michalovce.

Foto: Gipsy Television

Novy kmeň koronavírusu s označením B.1.1.7 je na Slovensku. Má o 70 percent vyššiu schopnosť sa šíriť ako pôvodný vírus a jeho šírenie je častejšie u ľudí do 60 rokov a medzi deťmi. 

Ešte medzi sviatkami Intervenčné tímy Ministerstva zdravotníctva v spolupráci so Zdravými regiónmi, organizáciou, ktorá má v osadách asistentov osvety zdravia poskytli Biomedicínskemu centru Slovenskej akadémie vied prvé vzorky na sekvenovanie vírusu SARS-CoV-2 na nový variant koronavírusu B.1.1.7.

"Už v prvých vzorkách z okresu Michalovce sa podarilo tímu Borisa Klempu v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou a Fakultou matematiky, fyziky a informatiky UK identifikovať tzv. anglický kmeň," uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Podľa údajov z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení má uvedený kmeň o 70 percent vyššiu schopnosť šírenia, vyššie reprodukčné číslo Rt o približne 0,4 ako pôvodný vírus. U pacientov je potenciálne vyššia virálna nálož. Vedci potvrdili, že jeho šírenie je častejšie u ľudí do 60 rokov a intenzívne medzi deťmi. Minister zdravotníctva dodal, že klinické príznaky a smrtnosť ochorenia nového variantu sú v porovnaní s pôvodným vírusom nezmenené.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.