04.01.2021 SPRÁVY

Novy kmeň koronavírusu je na Slovensku. Infikovali sa ním ľudia z okresu Michalovce.

Foto: Gipsy Television

Novy kmeň koronavírusu s označením B.1.1.7 je na Slovensku. Má o 70 percent vyššiu schopnosť sa šíriť ako pôvodný vírus a jeho šírenie je častejšie u ľudí do 60 rokov a medzi deťmi. 

Ešte medzi sviatkami Intervenčné tímy Ministerstva zdravotníctva v spolupráci so Zdravými regiónmi, organizáciou, ktorá má v osadách asistentov osvety zdravia poskytli Biomedicínskemu centru Slovenskej akadémie vied prvé vzorky na sekvenovanie vírusu SARS-CoV-2 na nový variant koronavírusu B.1.1.7.

"Už v prvých vzorkách z okresu Michalovce sa podarilo tímu Borisa Klempu v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou a Fakultou matematiky, fyziky a informatiky UK identifikovať tzv. anglický kmeň," uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Podľa údajov z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení má uvedený kmeň o 70 percent vyššiu schopnosť šírenia, vyššie reprodukčné číslo Rt o približne 0,4 ako pôvodný vírus. U pacientov je potenciálne vyššia virálna nálož. Vedci potvrdili, že jeho šírenie je častejšie u ľudí do 60 rokov a intenzívne medzi deťmi. Minister zdravotníctva dodal, že klinické príznaky a smrtnosť ochorenia nového variantu sú v porovnaní s pôvodným vírusom nezmenené.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Americký Kongres schválil nový sviatok na počesť zrušenia otroctva.

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA schválila v stredu návrh zákona, ktorým sa  krajine zavádza nový federálny sviatok: 19. jún – tzv. Juneteenth, deň pripomínajúci ukončenie otroctva v krajine.

Showbiz

VIDEO: Toto vás dojme k slzám. Bendig prespieval pieseň Věry Bílej.

Potenciál tohto hudobného videa je veľký. Stotožnia sa s ním najmä rodiny a priatelia ľudí, ktorí už nie sú medzi nami.