22.07.2021 SPRÁVY

Na stretnutie pápeža s Rómami by mohlo prísť niekoľko tisíc ľudí.

Reprofoto Gipsy Television

Je to potvrdené! Pápež František sa počas septembrovej návštevy Slovenska stretne v utorok 14. septembra popoludní aj s rómskou komunitou na košickom Luníku IX.

Pápež František sa počas septembrovej návštevy Slovenska stretne v utorok 14. septembra popoludní aj s rómskou komunitou. Privítajú ho na priestranstve pri saleziánskom komunitnom centre na sídlisku Lunik IX v Košiciach. Od roku 2008 tam medzi Rómami pôsobia Saleziáni dona Bosca. Podľa Petra Bešenyeia, saleziánskeho delegáta pre pastoráciu Rómov, v prípade priaznivých pandemických opatrení sa očakáva účasť niekoľko tisíc Rómov z celého Slovenska. Informoval o tom hovorca saleziánov Rastislav Hamráček.

Provinciál saleziánov na Slovensku don Peter Timko poznamenal, že stretnutie pápeža s rómskou komunitou je to pre nich ďalšie radostné prekvapenie. "V prekvapeniach je súčasný pápež František naozaj majstrom. Samozrejme, nie je prekvapením to, že si pre svoje návštevy vyberá najmä najchudobnejších. Ale prekvapením pre nás saleziánov je, že prichádza práve na Luník IX., kde pôsobí naša komunita saleziánov. Jeho návšteva bude určite ľudsky aj duchovne veľkou vzpruhou," uviedol Timko.  

Svätý Otec je podľa Bešenyeia ochotný prísť na miesto, kde nikto nechce ísť. "Je ťažko nájsť na Luník IX učiteľov, je ťažko nájsť kňazov, ktorí by tam boli ochotní pôsobiť, a pápež tam prichádza do tohto ťažkého prostredia. Periféria je mu veľmi blízka, prichádza na perifériu Košíc a k ľuďom, ktorí na tejto periférii žijú. Druhá výzva z tejto návštevy Svätého Otca je povzbudenie k vzájomnému prijatiu. Cítime, že niekedy je napätie medzi majoritou a minoritou, a Svätý Otec je ten, ktorý buduje mosty a možno aj nám pomôže, aby sme boli viac otvorení a vedeli si vzájomne odpustiť," uviedol Bešenyei. Zároveň si uvedomuje, že sa snažia už veľa rokov evanjelizovať Rómov a nedarí sa im to, alebo to ide veľmi pomaly.

Na sídlisku Luník IX. v Košiciach žije okolo 4300 obyvateľov. Saleziáni don Bosca tam pastoračne pôsobia medzi Rómami od júla 2008, keď prevzali aj zodpovednosť za výstavbu komunitného centra. Kostol Zmŕtvychvstalého Krista bol posvätený 30. októbra 2010. Druhá časť centra – mládežnícke stredisko, ktoré ponúka kultúru, voľnočasové aktivity, sa začalo využívať v roku 2012. Aktivity, ktoré saleziáni na Luníku IX ponúkajú, majú prispievať k ľudskej a duchovnej zrelosti miestnych Rómov.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Muž na pumpe odsával benzín z nádrže s vysávačom, spôsobil výbuch.

Vodič auta, ktorý v sobotu večer na čerpacej stanici v nemeckom meste Witten namiesto nafty omylom natankoval benzín, sa pokúsil túto chybu napraviť použitím vysávača, čím však spôsobil výbuch.

Showbiz

Deško Band z Košíc avizuje nový album. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na videoklip.

Obľúbená košická kapela Deško Band avizuje vydanie nového albumu. Termín zatiaľ nezverejnila.