23.12.2020 SPRÁVY

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Foto: Gipsy Television

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

„Veľký problém tu máme s bývaním. Túto situáciu tu riešime už asi piaty rok," konštatuje starosta MČ Košice-Luník IX. Marcel Šaňa. Starosta zároveň dodáva, že tamojší obyvatelia majú problém s ústredným kúrením v bytoch, niektorí sú bez vody a niektorí zase nemajú elektrinu. Vedenie mestskej časti chce preto v budúcnosti vyriešiť dlhoročný problém s neplatičmi.

Niektoré rodiny, ktoré chcú žiť kvalitnejšie si vďaka mikropôžičkám na budúci rok postavia nové domy. „My sme s týmto projektom začali v Rankovciach, kde si  klienti po dobu jedného roka šporili. Pravidelne vkladajú peniaze na vkladnú knižku a to je prvý krok k tomu, aby dostali od ETP Slovensko bezúročnú mikropôžičku na nákup materiálu na stavbu domu,“ vysvetlila ako funguje výstavba domov, Petra Kurutzová z ETP Slovensko.

Na Luníku IX. postavia vďaka eurofondom aj byty nižšieho štandardu. Celkovo ich bude 48. Ide o projekt prestupné bývanie. „Do týchto bytov sa nasťahujú rodiny, ktoré sú na to pripravené, ktoré už bývajú v existujúcich bytoch a platia nájomné," vysvetlil Šaňa. Ďalšou podmienkou je, že minimálne jeden člen domácnosti musí byť zamestnaný a deti musia pravidelne navštevovať školu. Takýmto spôsobom chce samospráva motivovať svojich občanov.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prešovská univerzita spúšťa výučbu včelárstva, zriadi aj včelnice.

Prešovská univerzita zaradila do vzdelávacieho programu v letnom semestri nový predmet včelárstvo. Je zameraný na výučbu starostlivosti o včely, pričom praktická časť sa bude realizovať v novozriadených univerzitných včelniciach.

Showbiz

VIDEO: 20-ročný kickboxerista Václav Sivák je hrdý na svoj rómsky pôvod.

Václav Sivák je jedným z najúspešnejších kickboxerov u našich susedov. Je nielen majstrom Českej republiky ale i juniorským majstrom Európy a najnovšie aj majstra sveta. Mladému Rómovi sa vďaka nebezpečnému športu zmenil život.