23.12.2020 SPRÁVY

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Foto: Gipsy Television

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

„Veľký problém tu máme s bývaním. Túto situáciu tu riešime už asi piaty rok," konštatuje starosta MČ Košice-Luník IX. Marcel Šaňa. Starosta zároveň dodáva, že tamojší obyvatelia majú problém s ústredným kúrením v bytoch, niektorí sú bez vody a niektorí zase nemajú elektrinu. Vedenie mestskej časti chce preto v budúcnosti vyriešiť dlhoročný problém s neplatičmi.

Niektoré rodiny, ktoré chcú žiť kvalitnejšie si vďaka mikropôžičkám na budúci rok postavia nové domy. „My sme s týmto projektom začali v Rankovciach, kde si  klienti po dobu jedného roka šporili. Pravidelne vkladajú peniaze na vkladnú knižku a to je prvý krok k tomu, aby dostali od ETP Slovensko bezúročnú mikropôžičku na nákup materiálu na stavbu domu,“ vysvetlila ako funguje výstavba domov, Petra Kurutzová z ETP Slovensko.

Na Luníku IX. postavia vďaka eurofondom aj byty nižšieho štandardu. Celkovo ich bude 48. Ide o projekt prestupné bývanie. „Do týchto bytov sa nasťahujú rodiny, ktoré sú na to pripravené, ktoré už bývajú v existujúcich bytoch a platia nájomné," vysvetlil Šaňa. Ďalšou podmienkou je, že minimálne jeden člen domácnosti musí byť zamestnaný a deti musia pravidelne navštevovať školu. Takýmto spôsobom chce samospráva motivovať svojich občanov.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Pandémia zasiahla deti aj finančne. Štvrtina prišla o časť alebo o celé vreckové.

Prebiehajúca pandémia ochorenia COVID-19 má veľmi negatívne dopady na vzdelávanie detí, a to nie len na jednotlivých predmetoch v škole, ale aj na finančné vzdelávanie v domácnosti. 

Showbiz

Aven Romale! Odkazujú umelci pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.

Nikto nemôže poprieť, že ich temperament a cit pre umenie je ďaleko inde ako pri niektorých umelcoch. A práve na počesť Medzinárodného sviatku Rómov sa spojili mená ako Igor Kmeťo ml., Igor Kmeťo starší , Monika Bagárová, jej sestra Natalia, raper Kelso a Jan Bendig v skladbe "Aven Romale".