MV SR: Novela zákona o komunálnej reforme nie je diskriminujúca

foto TASR

Bratislava 6. júla 2011 (TASR) - Bolo by diskriminujúce, aby možnosť rozdelenia obcí bez ohľadu na počet obyvateľstva mali mať iba väčšie obce, zatiaľ čo obce malé by mali trpieť, informoval dnes v reakcii na Pétra Őryho zo Strany maďarskej koalície (SMK) hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Gábor Grendel.

Podpredseda SMK pre samosprávy Őry dnes na tlačovej konferencii strany kritizoval prístup vlády SR v otázke komunálnej reformy. Tá mala pôvodne motivovať obce k dobrovoľnej spolupráci, spájaniu administratívnych kapacít a k spájaniu obcí v rámci platných zákonov.

"Oproti týmto cieľom MV SR pustilo do medzinárodného pripomienkovaného konania návrh novely zákona, ktorý predpokladá možnosť rozdelenia obcí bez ohľadu na počet obyvateľov," uviedol Őry s tým, že zarážajúci je predovšetkým dôvod, ktorým je spor Slovákov a Rómov v Žehre. "Ide o zámer segregácie jednej časti obyvateľstva, čo je veľmi zlý a nebezpečný signál pre ďalší rozvoj zdravej a tolerantnej spoločnosti," uviedol.

Grendel namieta, že diskrimináciou by bolo, ak by túto možnosť malé obce nemali. "MV SR navrhlo spomínanú zmenu novely zákona, aby poctiví daňoví poplatníci nedoplácali na to, ak vedenie obce neplní svoje zákonné povinnosti," uviedol pre TASR Grendel s tým, že tie sú v pripravovanej novele zákona zdôvodnené.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Úrad splnomocnenkyne vlády chcú presunúť pod Matovičov úrad.

Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity si chce zobrať pod svoje krídla premiér Igor Matovič. Dôvodom má byť posilnenie úradu a jeho kompetencií.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. tvrdí, že COVID-19 nie je náhoda!

Nový koronavírus sa nevyhýba ani umelcom. Infekčné ochorenie prekonal aj spevák Igor Kmeťo mladší. Pred časom bol hospitalizovaný na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch.