MV SR: Novela zákona o komunálnej reforme nie je diskriminujúca

foto TASR

Bratislava 6. júla 2011 (TASR) - Bolo by diskriminujúce, aby možnosť rozdelenia obcí bez ohľadu na počet obyvateľstva mali mať iba väčšie obce, zatiaľ čo obce malé by mali trpieť, informoval dnes v reakcii na Pétra Őryho zo Strany maďarskej koalície (SMK) hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Gábor Grendel.

Podpredseda SMK pre samosprávy Őry dnes na tlačovej konferencii strany kritizoval prístup vlády SR v otázke komunálnej reformy. Tá mala pôvodne motivovať obce k dobrovoľnej spolupráci, spájaniu administratívnych kapacít a k spájaniu obcí v rámci platných zákonov.

"Oproti týmto cieľom MV SR pustilo do medzinárodného pripomienkovaného konania návrh novely zákona, ktorý predpokladá možnosť rozdelenia obcí bez ohľadu na počet obyvateľov," uviedol Őry s tým, že zarážajúci je predovšetkým dôvod, ktorým je spor Slovákov a Rómov v Žehre. "Ide o zámer segregácie jednej časti obyvateľstva, čo je veľmi zlý a nebezpečný signál pre ďalší rozvoj zdravej a tolerantnej spoločnosti," uviedol.

Grendel namieta, že diskrimináciou by bolo, ak by túto možnosť malé obce nemali. "MV SR navrhlo spomínanú zmenu novely zákona, aby poctiví daňoví poplatníci nedoplácali na to, ak vedenie obce neplní svoje zákonné povinnosti," uviedol pre TASR Grendel s tým, že tie sú v pripravovanej novele zákona zdôvodnené.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prešovská univerzita spúšťa výučbu včelárstva, zriadi aj včelnice.

Prešovská univerzita zaradila do vzdelávacieho programu v letnom semestri nový predmet včelárstvo. Je zameraný na výučbu starostlivosti o včely, pričom praktická časť sa bude realizovať v novozriadených univerzitných včelniciach.

Showbiz

VIDEO: 20-ročný kickboxerista Václav Sivák je hrdý na svoj rómsky pôvod.

Václav Sivák je jedným z najúspešnejších kickboxerov u našich susedov. Je nielen majstrom Českej republiky ale i juniorským majstrom Európy a najnovšie aj majstra sveta. Mladému Rómovi sa vďaka nebezpečnému športu zmenil život.