03.01.2021 SPRÁVY

MILPOŠ: Rómovia nemajú elektrinu. Naučili sa používať solárne panely.

Foto: Gipsy Television

Už niekoľko generácií Rómov z obce Milpoš nemá stálu elektrinu. V každej domácnosti preto majú benzínové elektrocentrály a ľudia sa museli naučiť využívať solárne panely. Elektrinu tam majú denne len dve až tri hodiny. Dôvodom problému sú nevysporiadané pozemky.

Obec Milpoš sa nachádza v Sabinovskom okrese. Má takmer 700 obyvateľov. Viac ako 11 percent z nich sú Rómovia. Všetci žijú v osade, ktorá je od dediny vzdialená zhruba dva kilometre. „Už dlhé roky žijeme bez elektriny, musíme si ju zaobstarať sami,“ povedal pre Gipsy Television obyvateľ obce Peter Godla.

Keďže ľudia nebývajú na vlastných pozemkoch, požiadať o elektrické prípojky nemôžu. „Deti sa učia pri sviečkach. Niekedy ani tie sviečky nie sú. Keď je štyri, päť hodín, deti už musia ísť spať, pretože je v dome tma,“ povedala Ružena Červeňáková.

Starosta obce tvrdí, že podal výzvu na vybudovanie elektrifikácie. Keďže ale ich domy sú postavené na čierno, na cudzích pozemkoch, projekt nebol schválený. „My sme si od Nerómov chceli odkúpiť pozemky, ale oni nám povedali, že nám ich nepredajú. My si chceme odkúpiť pozemky, aby sme mohli žiť normálne, aby domy boli naše a aby sme mali elektrinu,“ uviedol P. Godla.

Faktom je, že rómske osady vznikali pred desiatkami rokov zväčša na okraji obcí. V niektorých prípadoch to bolo nie z ich vlastného rozhodnutia. Po politicko-sociálnych zmenách sú títo ľudia dodnes očierňovaní, že stavajú domy na nelegálnych pozemkoch. Mnohí z nich ale chcú dodržiavať zákon. „Bývajú na nevysporiadaných pozemkoch, súkromní vlastníci si neželajú, aby sa tam bývalo, budovalo. Treba rešpektovať aj stavebný zákon, čo aj vidno, že oni ho vôbec nerešpektujú," povedal pre Gipsy Television starosta obce Milpoš Ladislav Rabatin.

Ľudia problém s elektrinou vyriešili tak, že si kúpili elektrocentrály a naučili sa využívať aj solárne panely. Pozrite si reportáž Róberta Hamburgbadža.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.