Bratislava/ Brno, 08.04.2015 SPRÁVY

Medzinárodný deň Rómov: Rómovia dnes majú svoj sviatok.

Rómovia si 8. apríla pripomínajú Medzinárodný deň Rómov na počesť prvého Svetového kongresu Rómov. Delegáti sa dohodli na spoločnom pomenovaní, na vlajke a hymne.

Svetový kongres, ktorý sa uskutočnil v roku 1971 v Orpingtone bol prvým oficiálnym a jednotným politickým vystúpením rómskeho etnika. Jeho zástupcovia zo 14 štátov deklarovali svoj spoločný pôvod, etnické pomenovanie Róm a jazyk. Zároveň sa prihlásili ku krajine svojho pôvodu k Indii.

Delegáti sa dohodli na rómskej hymne. Stala sa ňou pieseň Geľem, Geľem. Hudobný podklad tvorí medzinárodne známa rómska ľudová pieseň. Slová napísal juhoslovanský Róm Jarko Jovanovič Jagdino. Na kongrese sa dohodli aj na spoločnej rómskej vlajke. Dovtedajšie dva pruhy - modrý (symbol neba) a zelený (znázornenie spätosti Rómov s prírodou) doplnil v strede červený kruh, symbol Ašókskej čakry.

Delegáti 1. svetového kongresu Rómov založili prvú jednotnú rómsku organizáciu - International Romani Union (IRU), ktorá mala reprezentovať Rómov na medzinárodnej politickej úrovni.


V jej mene požiadali verejnosť, aby Rómov neoslovovali cudzími pomenovaniami ako Cigán, Zigeuner, Gitanos a Gypsies ale, aby ich nazývali vlastným menom - Rómovia.

Účastníci 4. kongresu IRU, ktorý sa konal v roku 1990 vo Varšave, ustanovili 8. apríl za Medzinárodný deň Rómov. Na Slovensku si Rómovia začali tento sviatok pripomínať v roku 2001. 

Zdroje: www.romove.radio.cz, www.romea.cz, www.rnlweb.org, www.gipsy.sk, www.ertf.org, www.internationalromaniunion.org

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Situáciu v rómskych osadách monitorujú aj asistenti podpory zdravia.

V dovolenkovom období, keď evidujeme zvýšený pohyb ľudí, je monitorovanie výskytu ochorenia COVID-19 stále aktuálne a nevyhnutné. Preto ministerstvo zdravotníctva podporuje aktivity, ktoré prispievajú k prehľadnosti epidemiologickej situácie na Slovensku.

Showbiz

Kráľovná rómskej hudby Esma Redžepová by oslávila 77. narodeniny.

Macedónska speváčka, Esma Redžepová by 8. augusta oslávila 77. narodeniny. Slávna speváčka zomrela pred štyrmi rokmi.