08.04.2022 SPRÁVY

MARTIN: Poďte na výstavu talentovanej Šarloty Bottovej.

Foto: Šarlota Bottová

Výber z výtvarnej tvorby Šarloty Bottovej predstavuje na výstave Zrkadlo duše Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku v priestoroch Etnografického múzea v Martine.

Mladá rómska výtvarníčka zobrazuje portréty známych osobností, ale aj bežných ľudí zo svojho okolia. Tvorí najmä grafitovými ceruzkami, no aktuálne venuje pozornosť aj akrylovým farbám, pričom doposiaľ vytvorila viac ako stovku diel.

Na výstave si návštevníci môžu pozrieť prierez jej tvorbou – z časového hľadiska aj z hľadiska vývoja ňou používaných techník. Výstavu Zrkadlo duše otvorili pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Prístupná bude do 5. júna 2022.

Šarlota Bottová, rodáčka z Rimavskej Bane, je samouk a kresleniu sa venuje len ako amatérka. Svojou tvorbou zaujala už aj zahraničné publikum. Talent na kreslenie zrejme z dedila po otcovi. 

„Veľmi pekne maľoval. Rovnako portréty, ako aktuálne ja. Trpezlivo mi ukazoval, čo a ako, no predsa len, v čase jeho mladosti internet nebol, a tak nemal toľko možností na čerpanie námetov v porovnaní s dneškom. Zobral obyčajný výkres, obyčajné ceruzky a kreslil. Tak som začínala aj ja. Dnes si už objednávam špeciálne výkresy aj grafitové ceruzky,“ povedala pre My Novohrad Šarlota.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Showbiz

PITINGO: Španielsky Róm, ktorý nosil kufre. Dnes je z neho medzinárodná spevácka hviezda.

Živil sa ako zmrzlinár, ale aj ako nosič kufrov na letisku. Dnes je z neho rešpektovaná hviezda, ktorá má fanúšikov po celom svete. Dôvodom je jeho fascinujúci hlas a vlastný hudobný štýl.