12.10.2020 SPRÁVY

Marián Kotleba je vinný! ŠTS ho odsúdil na štyri roky a šytri mesiace.

Archívne foto

Marián Kotleba je vinný z toho, že ako predseda ĽSNS a banskobystrický župan rozdával šeky v hodnote 1488 eur, pričom čísla 14 a 88 sú neonacistickými šiframi. 

Kotleba podľa samosudkyne spáchal trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Kotleba bol teda odsúdený podľa prísnejšieho paragrafu, ako bol pôvodne obžalovaný.

Špecializovaný trestný súd mu uložil trest odňatia slobody na 4 roky a 4 mesiac. Zaradený má byť do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Kotleba do väzenia ešte nepôjde. Proti rozhodnutiu súdu sa pravdepodobne odvolá. V kauze preto bude musieť ešte rozhodnúť Najvyšší súd. Ak rozsudok ŠTS potvrdí, Kotleba príde aj o poslanecký mandát.

Podľa obžaloby je číslo 1488 v symbolike extrémistov používané ako spojenie čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“, teda „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“) a 88 (8. písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu „Heil Hitler!“).

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

V Humennom sa uskutočnil Deň rómskej kultúry.

Predstaviť kultúru rómskeho etnika ako súčasť bohatého kultúrneho dedičstva regiónu horného Zemplína bol jedným z cieľov multižánrového podujatia Stretnutie kultúr v múzeu - Deň rómskej kultúry.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.