12.10.2020 SPRÁVY

Marián Kotleba je vinný! ŠTS ho odsúdil na štyri roky a šytri mesiace.

Archívne foto

Marián Kotleba je vinný z toho, že ako predseda ĽSNS a banskobystrický župan rozdával šeky v hodnote 1488 eur, pričom čísla 14 a 88 sú neonacistickými šiframi. 

Kotleba podľa samosudkyne spáchal trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Kotleba bol teda odsúdený podľa prísnejšieho paragrafu, ako bol pôvodne obžalovaný.

Špecializovaný trestný súd mu uložil trest odňatia slobody na 4 roky a 4 mesiac. Zaradený má byť do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Kotleba do väzenia ešte nepôjde. Proti rozhodnutiu súdu sa pravdepodobne odvolá. V kauze preto bude musieť ešte rozhodnúť Najvyšší súd. Ak rozsudok ŠTS potvrdí, Kotleba príde aj o poslanecký mandát.

Podľa obžaloby je číslo 1488 v symbolike extrémistov používané ako spojenie čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“, teda „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“) a 88 (8. písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu „Heil Hitler!“).

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Úrad splnomocnenkyne vlády chcú presunúť pod Matovičov úrad.

Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity si chce zobrať pod svoje krídla premiér Igor Matovič. Dôvodom má byť posilnenie úradu a jeho kompetencií.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. tvrdí, že COVID-19 nie je náhoda!

Nový koronavírus sa nevyhýba ani umelcom. Infekčné ochorenie prekonal aj spevák Igor Kmeťo mladší. Pred časom bol hospitalizovaný na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch.