12.10.2020 SPRÁVY

Marián Kotleba je vinný! ŠTS ho odsúdil na štyri roky a šytri mesiace.

Archívne foto

Marián Kotleba je vinný z toho, že ako predseda ĽSNS a banskobystrický župan rozdával šeky v hodnote 1488 eur, pričom čísla 14 a 88 sú neonacistickými šiframi. 

Kotleba podľa samosudkyne spáchal trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Kotleba bol teda odsúdený podľa prísnejšieho paragrafu, ako bol pôvodne obžalovaný.

Špecializovaný trestný súd mu uložil trest odňatia slobody na 4 roky a 4 mesiac. Zaradený má byť do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Kotleba do väzenia ešte nepôjde. Proti rozhodnutiu súdu sa pravdepodobne odvolá. V kauze preto bude musieť ešte rozhodnúť Najvyšší súd. Ak rozsudok ŠTS potvrdí, Kotleba príde aj o poslanecký mandát.

Podľa obžaloby je číslo 1488 v symbolike extrémistov používané ako spojenie čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“, teda „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“) a 88 (8. písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu „Heil Hitler!“).

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.