Malčice, 24.03.2015 SPRÁVY

MALČICE: Nová stredná odborná škola dáva šancu mladým Rómom uplatniť sa.

foto Gipsy Television

Na východnom Slovensku v obci Malčice už druhý rok funguje Súkromná stredná odborná škola Nová cesta. Pre tamojšiu početnú rómsku komunitu je jediným východiskom, ako získať odborné vzdelanie.

Radoslav Daniš skončil len siedmu triedu základnej školy. Dokončiť strednú školu a mať v rukách výučný list, o tom len mohol snívať. Šancu na lepšiu budúcnosť mu, ale ponúkla Súkromná stredná odborná škola Nová cesta v Malčiciach, kde Radoslav študuje stavebnú výrobu.

"Bolo to pre mňa jediné východisko, ako získať vzdelanie," povedal Radoslav pre Gipsy Television. Škola v Malčiciach funguje od roku 2013. Ponúka 2 ročný odbor praktická žena a stavebná výroba. Žiaci môžu získať odborné vzdelanie aj v 3 ročných odboroch murár a kaderník.

Kým v roku 2013 školu navštevovalo 55 žiakov, dnes ich už je 77. Súkromná stredná odborná škola v Malčiciach je súčasťou siete slovenských stredných škôl.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Situáciu v rómskych osadách monitorujú aj asistenti podpory zdravia.

V dovolenkovom období, keď evidujeme zvýšený pohyb ľudí, je monitorovanie výskytu ochorenia COVID-19 stále aktuálne a nevyhnutné. Preto ministerstvo zdravotníctva podporuje aktivity, ktoré prispievajú k prehľadnosti epidemiologickej situácie na Slovensku.

Showbiz

Kráľovná rómskej hudby Esma Redžepová by oslávila 77. narodeniny.

Macedónska speváčka, Esma Redžepová by 8. augusta oslávila 77. narodeniny. Slávna speváčka zomrela pred štyrmi rokmi.