M. DZURINDA: Informačné katalógy problémy Rómov nevyriešia

foto TASR

Bratislava/New York 22. septembra 2010 (TASR) - Európske problémy s rómskym etnikom nevyriešia informačné katalógy. Uviedol dnes na pôde OSN v New Yorku minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda na stretnutí s generálnym tajomníkom Rady Európy (RE) Thorbjornom Jaglandom.

Generálny tajomník RE inicioval v blízkej budúcnosti stretnutie šéfov diplomacií kvôli narastajúcim problémom s rómskym etnikom vo Francúzsku. Európski politici chcú hľadať spoločný prístup k tejto problematike. "Zabezpečme, aby všetky deti chodili do školy, vrátane stredných škôl, aj rómske deti. Inak budeme prešľapovať na mieste. Nestrácajme čas aktivitami, ktoré sa ukázali ako neefektívne," povedal Dzurinda.

Minister zahraničných vecí SR ponúkol Jaglandovi spoluprácu so slovenskými expertmi, ktorí by sa podieľali na príprave riešení vzniknutej situácie. "O Rómoch sme už nahovorili dosť, je čas konať. Toto nie je meritórne otázka ľudských práv. Podľa môjho názoru ide o kultúrny problém, ktorý musíme čím skôr vyriešiť všetci spoločne," uzavrel tému Dzurinda. TASR informáciu poskytol Juraj Tomaga z tlačového odboru MZV SR.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Vyhlásili 12. ročník ocenenia Roma Spirit.

Cieľom podujatia je podľa organizátorov vyzdvihnúť a oceniť výnimočné osobnosti a organizácie, ktoré sa aktívne podieľajú na zlepšení situácie rómskej menšiny a spolužitia Rómov a Nerómov na Slovensku.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.