LUČENEC: Pohreb olašského Róma obmedzil dopravu

ilustračné foto TASR/AP

Lučenec 12. augusta 2010 (TASR) - Dnešný pohreb švagra olaského rómskeho vajdu Štefana Fabiana, prezývaného Bandi, s ktorým sa prišlo rozlúčiť takmer 500 Rómov z celého Slovenska, Maďarska a Česka, obmedzil dopravu v Lučenci.


Polícia pred pohrebom usmerňovala a riadila dopravu v blízkosti cintorína, pretože za truhlou s telom nebohého išlo veľa áut, ktoré brzdili dopravnú premávku. Fabian podľa mnohých trúchliacich príbuzných patril medzi najbohatších a najvplyvnejších olaských Rómov na Slovensku. Aj preto sa s ním lúčili štyri dni. "Ostatní by si mali z neho brať príklad, bol to veľký obchodník," povedal TASR prezident olaských Rómov Ladislav Konti zo Štúrova.


Počas pohrebu takmer stále hrali hudobníci. Fabiana pochovali v truhle údajne od módneho návrhára Versaceho, ktorú doviezli z Maďarska. "V hrobe vykladanom kachličkami sa nachádza koberec, jeho obľúbené obleky, topánky a klobúky. Má tam aj palicu po otcovi. Bude pochovaný aj so stolíkom a vázou, pretože tieto veci mal rád," vysvetlil Jozef Čorba, ktorý prišiel obľúbenému olaskému Rómovi zahrať na poslednej rozlúčke.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Showbiz

PITINGO: Španielsky Róm, ktorý nosil kufre. Dnes je z neho medzinárodná spevácka hviezda.

Živil sa ako zmrzlinár, ale aj ako nosič kufrov na letisku. Dnes je z neho rešpektovaná hviezda, ktorá má fanúšikov po celom svete. Dôvodom je jeho fascinujúci hlas a vlastný hudobný štýl.