08.05.2022 SPRÁVY

Kvetoslava Berkyová z Rudnian dostala od prezidentky SR štátne vyznamenanie.

Foto: RTVS

Asistentka osvety zdravia, Kvetoslava Berkyová z Rudnian, bola vyznamenaná Medailou prezidenta SR za významné zásluhy o rozvoj SR v sociálnej oblasti, najmä v oblasti práce s marginalizovanými komunitami.

Kvetoslava Berkyová zasvätila svoj život pomoci rómske komunite. Pracovala v komunitnom centre, v miestnej škole, pomáhala riešiť katastrofickú situáciu s bývaním, kedy sa v osade na mieste starej bane začala prepadávať zem. 

Teraz sa opäť, ako asistentka osvety zdravia, stará o zdravie Rómov. Učí ich, aby oň dbali. Snaží sa, aby obyvatelia osád dávali svoje deti očkovať, aby vyhľadávali lekára, aby chodili na preventívne prehliadky. Jej príbeh nám pripomína , že nie všetci máme rovnakú štartovaciu čiaru. Je však aj ukážkou obdivuhodnej sily, popasovať sa s nepriazňou osudu a napokon pomáhať ľuďom, ktorí sú na okraji pozornosti. 


Foto: RTVS

Odmenou pre ňu je pocit radosti, že sa jej splnil sen a jej práce je skutočným poslaním. "Prezidentka SR udeľuje Kvetoslave Berkyovej štátne vyznamenanie: Medaila prezidenta SR za významné zásluhy o rozvoj SR v sociálnej oblasti, najmä v oblasti práce s marginalizovanými komunitami," povedal prezidentkin hovorca pred odovzdaním vyznamenania. Štátne vyznamenania prezidentka udeľuje každoročne pri príležitosti výročia vzniku Slovenskej republiky.

Kvetoslava Berkyová bola v roku 2014 novinovaná na ocenenie Roma Spirit. V roku 2020 sa uchádzala o post poslankyne NR SR za stranu DS. 

Pozrite si archívny rozhovor s K. Berkyovou.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Organizácie sa môžu uchádzať 150-tisícovú dotáciu. Financie sú určené na starostlivosť o deti.

Organizácie sa môžu uchádzať 150-tisícovú dotáciu. Financie sú určené na starostlivosť o deti z rómskych komunít vo veku od nula do šesť rokov. 

Showbiz

Exkluzívny záznam vystúpenia speváka Ricarda Kwieka na Gipsy Television.

Ricrado Kwiek, svetová hudobná hviezda rómskeho pôvodu, má za sebou fascinujúci príbeh. Narodený v Poľsku a so silnými rodinnými väzbami v Nemecku, kde jeho predkovia žili viac ako 50 rokov. Kwiek je viac než len spevák. Je to človek s hlbokými koreňmi a vášňou pre svoju kultúru.