08.05.2022 SPRÁVY

Kvetoslava Berkyová z Rudnian dostala od prezidentky SR štátne vyznamenanie.

Foto: RTVS

Asistentka osvety zdravia, Kvetoslava Berkyová z Rudnian, bola vyznamenaná Medailou prezidenta SR za významné zásluhy o rozvoj SR v sociálnej oblasti, najmä v oblasti práce s marginalizovanými komunitami.

Kvetoslava Berkyová zasvätila svoj život pomoci rómske komunite. Pracovala v komunitnom centre, v miestnej škole, pomáhala riešiť katastrofickú situáciu s bývaním, kedy sa v osade na mieste starej bane začala prepadávať zem. 

Teraz sa opäť, ako asistentka osvety zdravia, stará o zdravie Rómov. Učí ich, aby oň dbali. Snaží sa, aby obyvatelia osád dávali svoje deti očkovať, aby vyhľadávali lekára, aby chodili na preventívne prehliadky. Jej príbeh nám pripomína , že nie všetci máme rovnakú štartovaciu čiaru. Je však aj ukážkou obdivuhodnej sily, popasovať sa s nepriazňou osudu a napokon pomáhať ľuďom, ktorí sú na okraji pozornosti. 


Foto: RTVS

Odmenou pre ňu je pocit radosti, že sa jej splnil sen a jej práce je skutočným poslaním. "Prezidentka SR udeľuje Kvetoslave Berkyovej štátne vyznamenanie: Medaila prezidenta SR za významné zásluhy o rozvoj SR v sociálnej oblasti, najmä v oblasti práce s marginalizovanými komunitami," povedal prezidentkin hovorca pred odovzdaním vyznamenania. Štátne vyznamenania prezidentka udeľuje každoročne pri príležitosti výročia vzniku Slovenskej republiky.

Kvetoslava Berkyová bola v roku 2014 novinovaná na ocenenie Roma Spirit. V roku 2020 sa uchádzala o post poslankyne NR SR za stranu DS. 

Pozrite si archívny rozhovor s K. Berkyovou.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Showbiz

PITINGO: Španielsky Róm, ktorý nosil kufre. Dnes je z neho medzinárodná spevácka hviezda.

Živil sa ako zmrzlinár, ale aj ako nosič kufrov na letisku. Dnes je z neho rešpektovaná hviezda, ktorá má fanúšikov po celom svete. Dôvodom je jeho fascinujúci hlas a vlastný hudobný štýl.