KOŠICE: Podľa niektorých MVO majú rasistické nálady stúpajúci trend

foto korzar.sme.sk

Košice 21. marca 2011 (TASR) - Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti rasovej diskriminácii dnes riaditeľ slovenskej pobočky medzinárodnej mimovládnej organizácie Európska sieť proti rasizmu (European Network Against Racism - ENAR) Miroslav Lacko predstavil Tieňovú správu - European Shadow Report 2009/2010 o stave rasizmu v Európe.

„Údaje, zozbierané mimovládnymi organizáciami po celej Európe, potvrdzujú prejavy rasizmu v najrôznejších oblastiach života vrátane zamestnania, bývania, zdravia, politiky, prístupu k tovaru a službám aj v médiách. Rovnako ukazujú, že extrémizmus a rasové násilie sú na vzostupe," uviedol Lacko.

Správa ENAR konštatuje, že diskriminácii a vylúčeniu sú vystavení európski Rómovia, migranti, azylanti, Moslimovia, Židia a ľudia s africkým pôvodom. „V oblasti vzdelávania je dôsledkom toho nízka kvalita vzdelávania, segregácia, rasové zastrašovanie, zlá dochádzka do škôl, nízke dosiahnuté vzdelanie a jazyková bariéra. Príslušníci etnických a náboženských menšín, predovšetkým Rómovia a azylanti, tvoria aj najväčšiu časť bezdomovcov a ľudí s nízkou kvalitou bývania," doplnil Lacko.

Správa ďalej poukazuje aj na niekoľko oblastí zlepšenia, ktoré sa týkajú najmä dôrazu Európskej únie na antidiskriminačnú legislatívu členských krajín a zákaz rasovej a náboženskej diskriminácie. „Legislatíva sama o sebe neprináša výsledky, ak zlyháva jej zavádzanie do praxe. Podobne je to aj na Slovensku, kde sa táto problematika najviac dotýka rómskej menšiny a kde síce bola prijatá antidiskriminačná legislatíva, antirómske nálady a prejavy smerujúce k diskriminačným a segregačným opatreniam majú však skôr narastajúcu tendenciu," zdôraznil Lacko. Dodal, že celoeurópskym trendom je nárast extrémistických organizácií a politických strán s rasistickým sentimentom nielen na okraji politického spektra, ale aj vo vládach, a to má škodlivé dôsledky na integráciu menšín.

„Slovenská vláda v súčasnej dobe financuje projekty, ktoré sú zamerané na výstavbu segregovaných rómskych osád. Je to v rozpore s tým, čo Slovensko prijalo v rámci antidiskriminačných zákonov," doplnil ďalej Lacko a pripomenul, že je množstvo príkladov, kedy sa aj štátne inštitúcie správajú rasisticky, či diskriminačne. „V roku 2009 sme napríklad zaznamenali 39 rasovo motivovaných trestných činov, 17 fyzických útokov a päť policajných zásahov, ktoré niesli znaky rasovej motivácie," prízvukoval.
Podľa neho je najväčším problémom nielen na Slovensku, ale aj niektorých ďalších krajinách systematický nárast get - segregovaných osád. „Napríklad pri Letanovciach vzniklo geto pripomínajúce koncentračný tábor. Rómovia tam žijú v hrozných podmienkach v osade, ktorá je obohnaná múrom," dodal Lacko.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Muž na pumpe odsával benzín z nádrže s vysávačom, spôsobil výbuch.

Vodič auta, ktorý v sobotu večer na čerpacej stanici v nemeckom meste Witten namiesto nafty omylom natankoval benzín, sa pokúsil túto chybu napraviť použitím vysávača, čím však spôsobil výbuch.

Showbiz

Deško Band z Košíc avizuje nový album. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na videoklip.

Obľúbená košická kapela Deško Band avizuje vydanie nového albumu. Termín zatiaľ nezverejnila.