20.05.2020 SPRÁVY

Koncentračný tábor odkryl ďalšie tajomstvo! Našli predmety ukryté väzňami.

V niekdajšom nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau sa našli lyžice, vidličky, obuvnícke náradie a ďalšie predmety. Ukryté boli v časti komína.

Informoval o tom Rakúsky národný fond pre obete národného socializmu s tým, že niektoré z objavených predmetov mohli slúžiť na plánovanie útekov väzňov, píše agentúra AFP.

Predmety, medzi ktorými boli nože, háčiky, nožnice, kusy kože a časti topánok, sa našli v apríli v bloku č. 17 tohto bývalého vyhladzovacieho tábora. V tejto zóne totiž rakúska organizácia v rámci prípravy výstavy uskutočňovala renovačné a reštauračné práce. 

"Tieto nástroje držané mimo dohľadu hliadok SS možno používali obuvníci, alebo mali slúžiť na prípravu úteku či jednoducho na jedenie," povedala pre AFP generálna tajomníčka fondu Hannah Lessingová. Dodala, že v bloku č. 17 žili robotníci, preto sa zrejme spomínané predmety našli práve tam. "Nie je to náhoda, že komín použili ako skrýšu konkrétne v tej budove, kde žili kominári," uviedol podľa tlačovej správy poradca fondu Johannes Hofmeister.

Nájdené predmety pravdepodobne nebudú súčasťou plánovanej výstavy, ktorá má byť sprístupnená v roku 2021. Prevzalo ich tamojšie múzeum. Na území tábora a v jeho okolí sa pri renovačných prácach pravidelne nájdu rozličné predmety.

Nacisti počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau zabili viac ako milión židov a sovietskych vojnových zajatcov, ako aj predstaviteľov poľskej inteligencie a príslušníkov rôznych národností vrátane asi 15.000 sovietskych občanov. Tábor Auschwitz-Birkenau bol oslobodený 27. januára 1945 Červenou armádou.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Slovákom čokoláda chutí! Vlani jej každý obyvateľ zjedol 3,4 kg.

Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR v roku 2019 dosiahla 3,4 kg na obyvateľa. V súhrne to predstavovalo približne 18,5 tisíca ton.

Showbiz

Barbora Botošová predstavuje svoj debutový album Colours of my Soul.

Syntéza zdanlivo nespojiteľných žánrov a rytmov. Asi tak by sa dal charakterizovať debutový album Barbory Botošovej, vnučky legendárneho huslistu Jána Berkyho Mrenicu, s názvom Colours of my Soul, ktorý vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.