31.12.2020 SPRÁVY

JURSKÉ: Kúpeľne a toalety doma máme, vodu ale nie. Sťažujú sa tamojší obyvatelia.

Foto: Gipsy Television

Otočíte vodovodným kohútik a doma vám začne tiecť teplá alebo studená voda. Pre niekoho samozrejmosť, ale pre obyvateľov obce Jurské je to nedosiahnuteľný sen. Ľudia sú tam závislý len na vyvŕtaných studniach alebo vody z lesného prameňa.

V obci Jurské žije približne 1300 obyvateľov. Takmer všetci z nich sú Rómovia. Aj keď značná časť z nich býva v rodinných domoch, vodovodnú prípojku nemá ani jedna domácnosť. „Celý život tu nie je voda. V ostatných obciach ju majú a my nie. Neviem ako je to možné,“ povedal pre Gipsy Television obyvateľ obce Miroslav Horváth.

Rovnaký problém majú aj tí ľudia, ktorí obývajú tamojšiu bytovku. „V týchto sociálnych bytoch bývame už 10 rokov. Zo začiatku nám tu zriadili len taký vodovod, aby sa bytovka mohla skolaudovať, ale voda pri tom nebola pitná, bola špinavá. Tá voda sa dala použiť len na toaletu a po pitnú vodu chodíme k rodine,“ uviedla Renáta Horváthová.

Ľudia už sľubom neveria

Zo situácie má hlavu v smútku aj tamojšia koordinátorka asistentov podpory zdravia. V čase pandémie je totiž nevyhnutné, aby všetci dodržiavali hygienické opatrenia. „Je veľmi ťažké vysvetľovať rodinám, aby dodržiavali hygienu, keď vodu nemajú. Určite by bolo na mieste, aby tu tá voda bola,“ povedala pre Gipsy Television Anna Dunková, koordinátorka asistentov podpory zdravia v Jurskom.

„Neviem, ako to riešili moji predchodcovia. Ja som v spolupráci s odborníkmi začala merať výdatnosť prírodného zdroja, kde sme zistili, že výdatnosť je postačujúca pre našu obec. Následne boli odobraté vzorky hygienikmi, ktorí nám potvrdili, že voda nie je pitná. Vzhľadom k tejto situácii musíme najprv zaistiť vodný zdroj a až potom realizovať rozvody vodovodu. Na to, aby sme mohli toto všetko uskutočniť, budeme v budúcich rokoch žiadať o dotáciu z európskych zdrojov, pretože obec nedisponuje dostatkom finančných prostriedkov,“ uviedla v písomnom stanovisku pre Gipsy Television starostka obce Zuzana Molčanyová.

Obyvatelia Jurského sa už nevedia na koho obrátiť. Zriadenie vodovodných prípojok sa im sľubuje už desaťročia. „Vymenili sa už štyria starostovia a každý nám sľuboval, že tu spravia vodovod,“ povedal Adam Horváth. „Ona nám stále hovorí, že na to nie sú peniaze, že sa čaká na eurofondy a že to prejde, ale čakáme a voda tu stále nie je,“ dodala nespokojná obyvateľka Renáta Horváthová.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.