07.02.2020 SPRÁVY

HISTORICKÝ KALENDÁR: Pred 19 rokmi Česko zvažovalo zaviesť vízovú povinnosť pre Kanaďanov.

Archívne foto TASR

V pravidelnom spravodajskom cykle vám aj dnes prinášame predľad udalostí, ktoré sa udiali doma i vzahraničí.

Rakúska polícia vyšetruje bombové útoky v Burgenlande

Viedeň, 7. februára 1995 - Rakúska polícia oznámila, že nálož použitá pri rasovo motivovanom bombovom útok v Eisenstadte, pri ktorom bol vážne zranený jeden človek, bola po technickej stránke zhodná s náložou, ktorá v usmrtila štyroch Rómov v tej istej časti Burgenlandu. Vyšetrovatelia preto usudzujú, že páchateľmi oboch teroristických činov bola zrejme tá istá skupina pravicových extrémistov. Chemické analýzy oboch bômb budú ukončené koncom týždňa, už dnes sú však zreteľné paralely medzi oboma útokmi, ktoré boli namierené proti prisťahovalcom.

Poradca vicepremiéra P. Csákyho o kritike RIS

Bratislava, 7. februára 1999 - Tvrdenia predstaviteľov Rómskej inteligencie za spolunažívanie o tom, že ani po sto dňoch vlády SR sa nezačalo riešenie politicko-ekonomických problémov Rómov na Slovensku, odmietol dnes Péter Miklósi, poradca podpredsedu vlády SR pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pála Csákyho. Podľa jeho slov vicepremiér vedie permanentný dialóg s viacerými rómskymi organizáciami a ich mimovládnymi spolkami, ktorých je v SR 16. V konzultáciách uprednostnil predovšetkým najpočetnejšie spoločenstvá Rómov, čoho výsledkom bol januárový okrúhly stôl aj za účasti zástupcov Rómov. Podľa očakávania si tieto rómske organizácie mali samosprávnym spôsobom navrhnúť spomedzi seba kandidáta na splnomocnenca vlády pre rómsku problematiku. Keďže sa tak nestalo, P. Csáky predloží do vlády návrh, aby uvedenú funkciu zastával Vincent Danihel, ktorého na tento post podporila aj RIS. P. Miklósi spresnil, že ďalšie dva okrúle stoly o uvedenej problematike, a to aj za účasti zástupcov Rómov i odborníkov na danú oblasť, by sa mali konať v marci. Na nich zástupcovia rómskych organizácií majú predložiť vlastné projekty a priority riešenia problémov rómskej komunity na Slovensku.

Česi si v boji o bezvízový styk s Kanadou ponechávajú otvorené dvere

Praha, 7. februára 2001 - Česká republika začala zvažovať možnosť opätovného zavedenia vízovej povinnosti pre občanov Kanady, ak Ottawa bude i naďalej požadovať víza pre občanov ČR. Česká vláda po neúspešných rokovaniach o bezvízovom styku medzi oboma krajinami informovala o rozhodnutí opätovne zaviesť pre Kanaďanov vízovú povinnosť. "Vláda Českej republiky dúfa, že kanadská vláda v dohľadnej dobe zváži zrušenie vízovej povinnosti pre občanov ČR. V tom prípade potom prestaneme požadovať víza od kanadských občanov," vyhlásilo ministerstvo zahraničných vecí ČR. Dohoda o bezvízovom styku bola zrušená v roku 1997 po tom, čo asi 300.000 českých Rómov odišlo do Kanady a požiadali tom o azyl. Kanada poskytla azyl len niekoľkým Rómom a vzápätí zaviedla prísne podmienky pre udelenie víza pre občanov ČR. Európska únia ČR ako kandidátsky štát pravidelne napomína, aby zlepšila postavenie menšín.

Sedem mladých Rómov absolvovalo prípravný kurz rómskych žurnalistov

Košice, 7. februára 2002 - Certifikáty o úspešnom absolvovaní Prípravného kurzu rómskych žurnalistov prevzalo na absolventskej slávnosti v Košiciach sedem mladých Rómov z Prešovského, Banskobystrického a Bratislavského kraja. Už tretí ročník kurzu zorganizovalo bratislavské Centrum nezávislej žurnalistiky s finančnou podporou Open Society Institut v Budapešti. Odborne ho viedla lektorka - americká novinárka Janis Overlocková, ktorá realizuje podobný projekt aj v Maďarsku a Rumunsku. Jeho cieľom je poskytnúť mladým talentovaným Rómom vo veku od 18 do 30 rokov s minimálne stredoškolským vzdelaním príležitosť uplatniť sa na mediálnom trhu práce. "Verím, že absolventi kurzu budú mostom medzi majoritnou spoločnosťou a rómskou komunitou a budú prinášať o nej objektívne informácie," povedala okrem iného v slávnostnom príhovore Overlocková. Rómskych novinárov pozdravil aj zástupca OSI Orhan Galjus. Počas 10 mesiacov budúci rómski žurnalisti, ktorí získali štipendium, navštevovali semináre venované princípom mediálnej komunikácie, špecifikám jednotlivých druhov médií, politológii, gramatike a štylistike. Naučili sa pracovať s počítačom a internetom a mali lekcie z cudzích jazykov. Po štvormesačnej intenzívnej teoretickej príprave absolvovali aj niekoľkomesačnú prax v elektronických a tlačených médiách a TASR pod vedením tútorov - profesionálnych novinárov. Tretí ročník kurzu absolvovali Lucia Čurejová z Novej Ľubovne, Dana Patkaňová zo Svidníka, Bohumil Havrľa z Očovej, Karol Čorba z Jelky, Cyril Dunka zo Žehry, Marek Pompa z Toporca a Jozef Mako z Nálepkova. Podobne ako ich kolegovia, ktorí absolvovali doterajšie dva ročníky kurzu, sa uplatnia buď v redakciách, vrátane novovznikajúcej Rómskej tlačovej agentúry, alebo budú pokračovať v štúdiu na vysokých školách.

Mimovládne organizácie kritizujú brutalitu gréckej polície voči Rómom

Atény, 7. februára 2002 - Svetová organizácia proti mučeniu poukázala vo vyhlásení na mimoriadnu brutalitu, ktorej sa koncom januára dopustila grécka polícia pri razii v rómskom stanovom tábore neďaleko Atén. Pri zásahu policajti opakovane kopali do chrbta mladú tehotnú ženu, aby ju prinútili ľahnúť si na zem. Žena, ktorá bola tehotná jeden a pol mesiaca, potratila o tri dni neskôr, pokračuje OMCT. Hlavným cieľom akcie bolo podľa polície nájsť a zadržať obchodníkov s drogami, ktorí sa v tábore údajne skrývali. Na operácii sa zúčastnilo niekoľko policajných agentov, väčšina z nich bola oblečená v civile. Sedemnásťročné dievča sa muselo vyzliecť donaha a následne ju prehľadali policajtky v prítomnosti ich mužských kolegov. Dvaja Rómovia vo veku 22 rokov utŕžili niekoľko rán, jeden kolenom do brucha, druhý päsťou do tváre. Bezpečnostné orgány v Aténach sa k obvineniam OMCT zatiaľ nevyjadrili. Mimovládna organizácia so sídlom v Ženeve vyjadrila vo vyhlásení vážne znepokojenie nad incidentom a nad systematickou taktikou svojvoľných zatýkaní, brutality, ohrozovania a diskriminácie Rómov zo strany gréckej polície.

Matka zavraždeného Róma Mária Gorala dostane odškodné 300.000 Sk

Viedeň, 7. februára 2005 - Európske centrum pre práva Rómov dosiahlo náhradu škody pre matku mladého Róma Mária Gorala, ktorého v júli 1995 v stredoslovenskom Žiari nad Hronom zavraždil skinhead. Prvýkrát v histórii slovenského súdnictva tak dostane odškodné za spôsobené psychické ujmy príbuzný obete rasovo motivovaného zločinu. O vyplatení odškodného vo výške približne 7800 eur (300.000 Sk) rozhodol konečným a záväzným verdiktom súd v Banskej Bystrici. Zločin sa odohral 21. júla 1995, keď Mária Gorala napadla skupina skinheadov. Tá mu uštedrila niekoľko úderov a rán nožom a nakoniec mu podpálila vlasy. Mladý Róm utrpel ťažké popáleniny, ktorým o desať dní neskôr v nemocnici podľahol. Spočiatku boli v súvislosti s incidentom vyšetrovaní 17 mladíci, nakoniec súd odsúdil dve osoby. ERRC so sídlom v Budapešti sa v tejto záležitosti angažovalo od svojho založenia v roku 1996. Svojimi aktivitami podporovalo slovenského právneho zástupcu a civilnú obžalobu požadujúcu vyplatenie odškodného za duševné utrpenie matky i obete. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Slovákom čokoláda chutí! Vlani jej každý obyvateľ zjedol 3,4 kg.

Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR v roku 2019 dosiahla 3,4 kg na obyvateľa. V súhrne to predstavovalo približne 18,5 tisíca ton.

Showbiz

Barbora Botošová predstavuje svoj debutový album Colours of my Soul.

Syntéza zdanlivo nespojiteľných žánrov a rytmov. Asi tak by sa dal charakterizovať debutový album Barbory Botošovej, vnučky legendárneho huslistu Jána Berkyho Mrenicu, s názvom Colours of my Soul, ktorý vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.