07.04.2021 SPRÁVY

HISTÓRIA: Ako vznikol Medzinárodný deň Rómov?

Foto: Gipsy Television

Rómovia na celom svete budú už zajtra oslavovať svoj sviatok. Neviete ako vznikol Medzinárodný deň Rómov? My vám to prezradíme v reportáži, ktorú sme pre vás nakrútili.
8. apríla si Rómovia na celom svete pripomínajú - Medzinárodný deň Rómov. Tento dátum určili účastníci IV. kongresu Internacional Romani Union (IRU) vo Varšave, ako pamätný deň na prvé celosvetové stretnutie Rómov, ktoré sa uskutočnilo 8. až 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne. Už päť dekád je tento deň príležitosťou na pripomenutie si, že Rómovia sú súčasťou histórie sveta.
 
 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Pandémia zasiahla deti aj finančne. Štvrtina prišla o časť alebo o celé vreckové.

Prebiehajúca pandémia ochorenia COVID-19 má veľmi negatívne dopady na vzdelávanie detí, a to nie len na jednotlivých predmetoch v škole, ale aj na finančné vzdelávanie v domácnosti. 

Showbiz

Aven Romale! Odkazujú umelci pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.

Nikto nemôže poprieť, že ich temperament a cit pre umenie je ďaleko inde ako pri niektorých umelcoch. A práve na počesť Medzinárodného sviatku Rómov sa spojili mená ako Igor Kmeťo ml., Igor Kmeťo starší , Monika Bagárová, jej sestra Natalia, raper Kelso a Jan Bendig v skladbe "Aven Romale".