FOTOREPORT: Veľká Ida a Rómovia

foto TASR

Košice 3. októbra 2011 (TASR/ Gipsy Television/ Katarína MRŇOVÁ) - V obeci Veľká Ida v okrese Košice okolie žije približne 3000 obyvateľov, z toho viac ako jednu tretinu tvoria Rómovia. Obyvateľstvo je tu zmiešané národnostne aj nábožensky. Žijú tu vedľa seba katolíci aj príslušníci reformovanej cirkvi, Maďari aj Slováci.

Rómovia boli s obcou Veľká Ida v okrese Košice - okolie spätí odjakživa a podľa historických svedectiev to nebolo vždy len komplikované spolužitie. V obci stál kedysi takzvaný Cigánsky hrad. "Tento hrad sa objavil aj v dobovom obecnom erbe a jeho replika sa nachádza aj v modernom návrhu erbu, ktorý by sme mali onedlho na obecnom zastupiteľstve schváliť," uviedol pre TASR starosta obce Július Beluscsák.


Veľká Ida a jej hrad, ktorý neskôr nazvali cigánskym, sa nachádzali na strategickom mieste a mali veľký význam pri ochrane meštiackych Košíc. História hovorí, že v 16. storočí hrad 20 dní odolával veľkej presile cisárskych vojsk. Zásluhu na tom, že nepadol skôr mali práve veľkoidanskí cigáni, ktorí prišli svojmu pánovi Ferenczovi Perényimu pomôcť a umožniť mu tak pomoc pri obrane mesta Košice.


O statočnosti a odvahe miestnych cigánov vzniklo množstvo legiend. Jedna z nich spomína vajdu Čoriho, ktorý doviedol svojich ľudí do hradu a prikázal im zo všetkých síl ubrániť hrad, aby tak získal priazeň svojho pána. Cigáni však objavili pivnice plné jedla a pitia a okamžite zorganizovali oslavu na Čoriho počesť, počas ktorej strieľali z kanónov tak, že sa otriasalo celé okolie. Nepriateľskí vojaci sa dali na ústup, ale v návale radosti za nimi volali, že keby sa im neminul pušný prach, pozabíjali by ich všetkých. Na to sa cisárski vojaci otočili, vtrhli do hradu a pomstili sa im.


Táto legenda sa objavila v mnohých zbierkach povestí i rozprávok. Excelentným spôsobom ju napríklad spracoval aj tanečný súbor Experidance z Budapešti, ktorý s týmto predstavením zaznamenal obrovský úspech v celej Európe. Ako sa objavilo v jednej recenzii, predstavením Cigáni z Veľkej Idy si maďarskí tanečníci vypýtali miestenku na tanečnom Olympe.

Fotogaléria:

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Showbiz

PITINGO: Španielsky Róm, ktorý nosil kufre. Dnes je z neho medzinárodná spevácka hviezda.

Živil sa ako zmrzlinár, ale aj ako nosič kufrov na letisku. Dnes je z neho rešpektovaná hviezda, ktorá má fanúšikov po celom svete. Dôvodom je jeho fascinujúci hlas a vlastný hudobný štýl.