FILM: Slovenská premiéra filmu Cigán sa odohrala na lúke pod rómskou osadou

foto TASR/ Milan Kapusta

Richnava 13. júla (TASR) - Slovenská premiéra nového filmu Martina Šulíka Cigán sa v utorok (12.7.) neskoro večer konala v autentických priestoroch, na lúke pod rómskou osadou pri obci Richnava, okres Gelnica. Okrem osadníkov, z ktorých niektorí vo filme aj hrali, si prišlo snímku pozrieť i množstvo ľudí z neďalekých obcí, ale aj širšieho okolia či filmového prostredia.

Podľa odhadov bolo na lúke pod osadou 2000 ľudí. "Boli sme tu asi pred rokom a pol, nám sa tá osada veľmi zapáčila, je nesmierne zaujímavá. To, čo je na tej osade dobré, že tí ľudia boli na nás strašne milí a že nás prijali," zdôvodnil výber miesta na natáčanie režisér filmu Martin Šulík. Filmový štáb tu strávil dva mesiace, jeden v zimnom období a jeden v lete.


Film rozpráva príbeh rómskeho chlapca, ktorému zomrel otec a pri svojej snahe dostať sa z osadníckych podmienok sa stretáva s množstvom problémov. "S hercami nebol žiaden problém, problémy sme mali s počasím, pretože sme točili v mrazoch, dni boli veľmi krátke. S ľuďmi nebol žiaden problém, niekedy sme tu natáčali aj do tretej do rána a viac menej my sme im veľakrát narušili ten ich rytmus osady," dodal Šulík.


Na premiéru sa tešili aj obyvatelia osady, ktorí si na natáčanie filmárov veľmi rýchlo zvykli. "My ich máme veľmi radi, teraz sa tešíme, že opäť prišli k nám. Všetci, čo tu boli, majú dobré srdce," povedala na adresu filmárov mladá Rómka, ktorá si vo filme zahrala aj menšiu úlohu. Jeden z Rómov konštatoval, že film im určite prinesie do života niečo nové už len vďaka tomu, že mali možnosť vidieť, ako to funguje za bránami ich domova. Film bol z veľkej časti v rómskom jazyku. "Ja by som chcel, aby ďalší takýto film o Rómoch natočil Róm, pretože predsa z toho ich pohľadu zvnútra by sa mohli natočiť veci, ktoré nevidíme my gadžovia," povedal Šulík. Ako šancu presadiť sa vníma svoju úlohu v tomto filme aj jedna z hlavných protagonistiek Martina Kutlárová. V snímke stvárnila mladú Julku, ktorú ľúbi hlavného hrdinu Adama, no osada im nie je príliš naklonená. "Verím, že ma to posunie niekam ďalej, natáčanie bolo veľmi príjemné a mám taký dobrý pocit, všetci mi to prajú," uviedla.


Adama, ktorý sa vo filme rozhoduje medzi šancou na nový život a starostlivosťou o rodinu, stvárnil Martin Hangurbadžo. K role sa dostal vďaka výberu, ktorý filmári robili v rómskej škole v Kežmarku. "Ja som bol veľmi prekvapený, keď ma vybrali, najťažšie bolo natáčanie v tej zime," dodal filmový Adam.

 

 

Gipsy Television pripravuje z premiéry reportáž, ktorú uvidíte v relácií Hiri.

Fotogaléria:

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Showbiz

PITINGO: Španielsky Róm, ktorý nosil kufre. Dnes je z neho medzinárodná spevácka hviezda.

Živil sa ako zmrzlinár, ale aj ako nosič kufrov na letisku. Dnes je z neho rešpektovaná hviezda, ktorá má fanúšikov po celom svete. Dôvodom je jeho fascinujúci hlas a vlastný hudobný štýl.