Brusel, 29.04.2015 SPRÁVY

EK: Začala konanie proti Slovensku v súvislosti s diskrimináciou rómskych detí.

ilustračné foto

Slovensko má problém! Európska komisia sa domnieva, že rómske deti diskriminovalo v prípade ich vzdelávania. Dôvodom sú špeciálne a čisto rómske triedy.

Slovensko je podozrivé z toho, že porušilo Smernicu Rady, ktorá zavádza zásady rovnakého zaobchádzania s osobami bez ohľadu na rasový alebo etnický pôvod. Ide o tzv. Smernicu o rasovej rovnosti. Európska komisia preto začala proti krajine konanie pre podozrenie z toho, že diskriminovala rómske deti vo vzdelávaní.

"Európske centrum pre práva Rómov víta postup Európskej komisie. Jej rozhodnutie je varovným signálom pre slovenskú vládu a všetky členské štáty EÚ, že diskriminácia nebude tolerovaná. Ide už o druhý prípad (prvýkrát išlo o ČR, pozn.), kedy Európska komisia využíva svoje právne nástroje tlačiac na vládu členského štátu, aby zastavila pokračujúcu a systémovú diskrimináciu, " uviedol pre Gipsy Television András Ujlaky, výkonný riaditeľ ERRC.

Začaté konanie súvisí s umiestňovaním rómskych detí do špeciálnych a čisto rómskych tried.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prešovská univerzita spúšťa výučbu včelárstva, zriadi aj včelnice.

Prešovská univerzita zaradila do vzdelávacieho programu v letnom semestri nový predmet včelárstvo. Je zameraný na výučbu starostlivosti o včely, pričom praktická časť sa bude realizovať v novozriadených univerzitných včelniciach.

Showbiz

VIDEO: 20-ročný kickboxerista Václav Sivák je hrdý na svoj rómsky pôvod.

Václav Sivák je jedným z najúspešnejších kickboxerov u našich susedov. Je nielen majstrom Českej republiky ale i juniorským majstrom Európy a najnovšie aj majstra sveta. Mladému Rómovi sa vďaka nebezpečnému športu zmenil život.