07.07.2020 SPRÁVY

Divadlo Romathan získalo pred 26 rokmi na festivale v Rakúsku hlavnú cenu.

Archívne foto

Profesionálne rómske divadlo Romathan získalo pred 26 rokmi hlavnú cenu divadelného festivalu v rakúskom Grazi. Článok je súčasťou cyklu Historický kalendár.

Hlavnou cenou divadelného festivalu v rakúskom Grazi poctili členov Romathanu za profesionálne zvládnutie hudobno-dramatickej fresky s názvom Than perdal o Roma, čo v preklade znamená Miesto pre Rómov.

Najvyššie ocenenie poroty získali košickí divadelníci spomedzi 20 súborov. Odborná porota rozhodla aj o tom, že Romathan bude účinkovať na medzinárodnom divadelnom festivale, ktorý sa mal uskutočniť o rok neskôr v Brne, čiže v roku 1995.

Inscenácia Than perdal o Roma bola prvým predstavením divadla Romathan. Napísala ju Daniela Hivešová-Šilanová. Premiéra sa uskutočnila 20. decembra 1992 a hudobne sa na jej príprave podieľal prvý dirigent divadla Eugen Brindzák.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Do dražby ide fľaša vína, ktoré dozrievalo vo vesmíre.

Fľaša červeného vína, ktorá viac než rok strávila na obežnej dráhe Zeme, pôjde do dražby. Britský aukčný dom Christie's odhaduje, že sa táto unikátna položka predá za približne 830.000 eur.

Showbiz

VIDEO: Toto vás dojme k slzám. Bendig prespieval pieseň Věry Bílej.

Potenciál tohto hudobného videa je veľký. Stotožnia sa s ním najmä rodiny a priatelia ľudí, ktorí už nie sú medzi nami.