07.07.2020 SPRÁVY

Divadlo Romathan získalo pred 26 rokmi na festivale v Rakúsku hlavnú cenu.

Archívne foto

Profesionálne rómske divadlo Romathan získalo pred 26 rokmi hlavnú cenu divadelného festivalu v rakúskom Grazi. Článok je súčasťou cyklu Historický kalendár.

Hlavnou cenou divadelného festivalu v rakúskom Grazi poctili členov Romathanu za profesionálne zvládnutie hudobno-dramatickej fresky s názvom Than perdal o Roma, čo v preklade znamená Miesto pre Rómov.

Najvyššie ocenenie poroty získali košickí divadelníci spomedzi 20 súborov. Odborná porota rozhodla aj o tom, že Romathan bude účinkovať na medzinárodnom divadelnom festivale, ktorý sa mal uskutočniť o rok neskôr v Brne, čiže v roku 1995.

Inscenácia Than perdal o Roma bola prvým predstavením divadla Romathan. Napísala ju Daniela Hivešová-Šilanová. Premiéra sa uskutočnila 20. decembra 1992 a hudobne sa na jej príprave podieľal prvý dirigent divadla Eugen Brindzák.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Situáciu v rómskych osadách monitorujú aj asistenti podpory zdravia.

V dovolenkovom období, keď evidujeme zvýšený pohyb ľudí, je monitorovanie výskytu ochorenia COVID-19 stále aktuálne a nevyhnutné. Preto ministerstvo zdravotníctva podporuje aktivity, ktoré prispievajú k prehľadnosti epidemiologickej situácie na Slovensku.

Showbiz

Kráľovná rómskej hudby Esma Redžepová by oslávila 77. narodeniny.

Macedónska speváčka, Esma Redžepová by 8. augusta oslávila 77. narodeniny. Slávna speváčka zomrela pred štyrmi rokmi.