09.09.2021 SPRÁVY

Deň obetí holokaustu pripomína vydanie Židovského kódexu pred 80 rokmi.

Foto: Canva

Pod číslom 198/1941 vydala vláda vojnovej Slovenskej republiky (1939 - 1945) nariadenie o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex. Nariadenie bolo súhrnom právnych predpisov o spoločenskej a hospodárskej degradácii židovských občanov, ktorá vyústila až k deportáciám Židov do koncentračných táborov.
Od schválenia Židovského kódexu, ktorý vznikol podľa nemeckého nacistického vzoru a patril medzi najtvrdšie protižidovské opatrenia vo vtedajšej Európe uplynie dnes (9. septembra) 80 rokov. Práve preto sa 9. september stal pamätným dňom, kedy si slovenská verejnosť pripomína Deň obetí holokaustu a rasového násilia.    

Kódex zásadne obmedzoval osobné, občianske, náboženské a spoločenské práva Židov. Upravoval ich evidenciu, zavádzal verejné označenie, vylučoval ich zo škôl. Obmedzenia sa týkali aj manželstva a pohlavného styku - zmiešané manželstvá trestal kódex trojročným väzením, mimomanželský pohlavný styk dokonca piatimi rokmi. Zaoberal sa aj majetkovoprávnym postavením Židov a upravoval prevod židovského majetku do tzv. árijského vlastníctva.

Vláda SR sa ospravedlnila za vojnový Židovský kódex

Ministri vlády Eduarda Hegera na stredajšom rokovaní prijali vyhlásenie k tzv. Židovskému kódexu. „Vláda Slovenskej republiky dnes cíti mravnú povinnosť verejne prejaviť žiaľ nad zločinmi, ktorých sa dopustila vtedajšia štátna moc, osobitne nad tým, že 9. septembra 1941 prijala hanebné nariadenie obmedzujúce základné ľudské práva a slobody občanov židovského pôvodu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Členovia vlády vo vyhlásení odsúdili konanie vtedajšej štátnej moci a vyjadrili hlbokú ľútosť nad tragédiou, ktorá postihla nevinné obete. „V čase smutného 80. výročia prijatia tzv. Židovského kódexu si spytujeme svedomie za zločiny spáchané na našich spoluobčanoch, ktoré vyvrcholili deportáciami do táborov smrti.“ Ministri sú presvedčení, že len pluralitná demokratická spoločnosť je schopná skutočne garantovať dodržiavanie ľudských a občianskych práv a prijaté vyhlásenie chápu ako záväzok slobodného a demokratického Slovenska, že už nikdy nesmie dôjsť k zneužitiu legislatívy na vyvražďovanie občanov. Ministri vo vyhlásení zároveň vzdávajú úctu tým, ktorí sa postavili na odpor voči prenasledovaniu židovských spoluobčanov, pričom riskovali stratu vlastnej slobody či života.

Na čítaní mien obetí holokaustu sa zúčastní aj premiér

Dnes sa v Divadle P.O. Hviezdoslava v Bratislave uskutoční už dvanásta pietna spomienka Čítanie mien obetí holokaustu. Má za cieľ prinavrátiť obetiam Šoa (Holokaustu) ich dôstojnosť vyslovením ich mien. Podujatiu bude predchádzať čítanie príbehov svedkov holokaustu „Nezabudneme“ o 17.00 hodine pred hlavným vstupom do divadla, na Laurinskej ulici. 

"Tento rok prijalo pozvanie čítať bezmála štyridsať osobností verejného života na Slovensku. Medzi nimi Alena Heribanová, Daniel Hevier, Ivana Kuxová, Ján Štrasser, Katarína Hradská, Pavol Demeš, Oľga Gyárfášová, Kata Martinková, Juraj Droba, Elena Kohútiková, Miro Cipár, Alexandra Bražinová, Robert Kirchhoff a ďalší. Čítať príde predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý väčšiu časť svojho programu v ten deň venuje spomienke na holokaust. Z členov vlády príde aj Ján Budaj, minister životného prostredia. Mená budú čítané z deportačných listov z prvej vlny v roku 1942. Tento rok si spomenieme na obete z jedenásteho mužského a dvanásteho rodinného transportu," uviedla Karin Miháľová z ICEJ.

Prezidentka navštívi Múzeum holokaustu v Seredi

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa dnes zúčastní na Pietnej spomienke v Múzeu holokaustu v Seredi, kde bude mať aj príhovor. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

VIDEO: Kiki zbiera v Anglicku ocenenia. Futbalový talent pochádza z Bracoviec.

Oliver Anthony Tatár má sedem rokov, no už je členom futbalovej akadémie v Norwich City, kde ho označujú za veľký talent. Na svoj vek je totiž veľmi technicky a rýchlostne zdatný.

Showbiz

Rytmus, Anita Soul, Igor Kmeťo ml. pozývajú na Gypsy Fest.

Rytmus, Anita Soul, Igor Kmeťo ml. a O poštaris band pozývajú v sobotu na Gypsy Fest do Bratislavy. Práce ich koncert ukončí 14. ročník festivalu.