07.01.2021 SPRÁVY

Člen kapely Social Band: Nekoncertujeme, musel som ísť pracovať na stavbu.

Foto: Gipsy Television

Opatrenia, ktoré prijala vláda na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 výrazne ovplyvnili nie len gastrosektor, ale aj kultúru. Ľudia z kreatívneho priemyslu prišli pre pandémiu o hlavný zdroj svojho príjmu. My sme zisťovali, ako sú na tom rómski umelci.

Umelci to v súčasnej dobe nemajú ľahké. Žiadne koncerty sa rovná, žiaden príjem. Svoje o tom vie aj spevák Igor Kmeťo mladší. „Pasujeme sa s tým, nie je to sranda, ale zdravie je prednejšie," povedal pre Gipsy Television spevák, Igor Kmeťo mladší.

Zamestnanci košického divadla Romathan o príjem neprišli. Dôvodom je to, že patria pod košický samosprávny kraj. „My máme to šťastie v nešťastí, že sme rozpočtová organizácia a je to veľká pomoc pre ľudí, ktorí pracujú v divadle,“ vysvetlil Karol Adam, riaditeľ divadla.

Také šťastie ale nemá člen kapely Social Band Jarek Ladič. „Ja momentálne pracujem na stavbe. Musel som sa takto prispôsobiť." Ministerstvo kultúry i Fond na podporu umenia rozdelili dotácie medzi nezávislých umelcov a ľudí pôsobiacich v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Granty majú byť náhradou za ich príjem z koncertov. Podľa niektorých umelcov však dotácie nedokážu pokryť ich výdavky na živobytie. Pozrite si reportáž Lenky Boldiovej.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prešovská univerzita spúšťa výučbu včelárstva, zriadi aj včelnice.

Prešovská univerzita zaradila do vzdelávacieho programu v letnom semestri nový predmet včelárstvo. Je zameraný na výučbu starostlivosti o včely, pričom praktická časť sa bude realizovať v novozriadených univerzitných včelniciach.

Showbiz

VIDEO: 20-ročný kickboxerista Václav Sivák je hrdý na svoj rómsky pôvod.

Václav Sivák je jedným z najúspešnejších kickboxerov u našich susedov. Je nielen majstrom Českej republiky ale i juniorským majstrom Európy a najnovšie aj majstra sveta. Mladému Rómovi sa vďaka nebezpečnému športu zmenil život.