07.01.2021 SPRÁVY

Člen kapely Social Band: Nekoncertujeme, musel som ísť pracovať na stavbu.

Foto: Gipsy Television

Opatrenia, ktoré prijala vláda na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 výrazne ovplyvnili nie len gastrosektor, ale aj kultúru. Ľudia z kreatívneho priemyslu prišli pre pandémiu o hlavný zdroj svojho príjmu. My sme zisťovali, ako sú na tom rómski umelci.

Umelci to v súčasnej dobe nemajú ľahké. Žiadne koncerty sa rovná, žiaden príjem. Svoje o tom vie aj spevák Igor Kmeťo mladší. „Pasujeme sa s tým, nie je to sranda, ale zdravie je prednejšie," povedal pre Gipsy Television spevák, Igor Kmeťo mladší.

Zamestnanci košického divadla Romathan o príjem neprišli. Dôvodom je to, že patria pod košický samosprávny kraj. „My máme to šťastie v nešťastí, že sme rozpočtová organizácia a je to veľká pomoc pre ľudí, ktorí pracujú v divadle,“ vysvetlil Karol Adam, riaditeľ divadla.

Také šťastie ale nemá člen kapely Social Band Jarek Ladič. „Ja momentálne pracujem na stavbe. Musel som sa takto prispôsobiť." Ministerstvo kultúry i Fond na podporu umenia rozdelili dotácie medzi nezávislých umelcov a ľudí pôsobiacich v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Granty majú byť náhradou za ich príjem z koncertov. Podľa niektorých umelcov však dotácie nedokážu pokryť ich výdavky na živobytie. Pozrite si reportáž Lenky Boldiovej.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.