17.02.2020 SPRÁVY

ČESKO: Rómovia sú znepokojení zvolením Stanislava Křečka do pozície ombudsmana.

Foto: ČTK

Česko má od minulého týždňa nového verejného ochrancu práv. Stal sa ním Stanislav Křeček, nominant prezidenta Miloša Zemana, ktorý uspel v druhom kole tajnej voľby. 
"My, občianski členovia Rady vlády ČR pre záležitosti rómskej komunity vyjadrujeme znepokojenie nad voľbou Stanislava Škřečka do pozície ombudsmana. K našim obavám o strate základného zmyslu existencie tohto úradu, nás vedú súčasné mediálne výroky Stanislava Škrečka, v ktorých k diskriminácii a ľudským právam neprisudzuje zodpovedajúci rešpekt a vážnosť," uviedol pre Gipsy Television Tomáš Ščuka, jeden z členov Rady vlády ČR pre záležitosti rómskej komunity.

S týmto názorom súhlasia aj ďalší občianski členovia rady vlády a to Ján Husák, Čeněk Růžička, Josef Stojka, Zdeněk Guži, Štefan Oláh, Iveta Theuserová a Petr Torák. Tvrdia tiež, že postoj nového verejného ochrancu práv je v rozpore s činnosťou nezávislých verejných inštitúcií, ktoré majú pomáhať obetiam diskriminácie a majú podporovať rovnaké zaobchádzanie.

"Pre všetky uvedené skutočnosti, v nás osobnosť pána Škřečka vyvoláva pre zmieňované výroky v médiách o nutnosti hájiť práva väčšinovej spoločnosti, nedôveru a obavy, že úrad pod jeho vedením bude práva menšín zanedbávať," dodal Ščuka.

Občianski členovia Rady vlády ČR pre záležitosti rómskej komunity sa preto chcú stretnúť s novým ombudsmanom, aby diskutovali o budúcnosti ľudských práv a o tom, aká je úloha ombudsmana.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Slovákom čokoláda chutí! Vlani jej každý obyvateľ zjedol 3,4 kg.

Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR v roku 2019 dosiahla 3,4 kg na obyvateľa. V súhrne to predstavovalo približne 18,5 tisíca ton.

Showbiz

Barbora Botošová predstavuje svoj debutový album Colours of my Soul.

Syntéza zdanlivo nespojiteľných žánrov a rytmov. Asi tak by sa dal charakterizovať debutový album Barbory Botošovej, vnučky legendárneho huslistu Jána Berkyho Mrenicu, s názvom Colours of my Soul, ktorý vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.