BRATISLAVA: Pred Prezidentským palácom dnes demonštrovalo do dvesto Rómov

ilustračné foto AP

Bratislava 21. septembra 2011 (TASR) - Necelé dve stovky Rómov sa dnes poobede zhromaždili pod očíslovanými zástavami Strany rómskej únie pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí, aby vyslovili svoju nespokojnosť s postupom štátu pri riešení ich problémov. "Iveta Radičová (premiérka, pozn. TASR) povedala, že zastaví nám dávky a my chceme, aby nám zvyšovali dávky pre chudobných ľudí, ktorí bývajú v osade," vysvetlil svoju účasť jeden z prítomných Rómov.

Hlavným organizátorom dnešného podujatia je občiansky aktivista Alojz Hlina, ktorý pred zúčastnenými demonštrantami vystúpil s krátkym príhovorom. "Ja mám niekedy pocit, že v tejto krajine sa problémy riešia tak, že sa tvárime, že neexistujú. Problém však je, a je to na úrovni tikajúcej bomby," povedal, pričom nevylúčil, že by nespokojnosť s ťažkou sociálnou situáciou mohla vyvrcholiť aj väčšími masovými protestmi. Hlina zhrnul požiadavky a výhrady demonštrantov do piatich základných bodov. Medzi výčitkami je napríklad diskriminácia na pracovnom trhu či dôslednejšie trestné stíhanie Rómov za drobné priestupky ako postupy v prípade ľudí zodpovedných za "rozkrádanie" verejných financií. Svoje sociálne postavenie by chceli predstavitelia etnika riešiť napríklad zavedením zberní pre PET fľaše alebo povolením pestovať na štátnych pozemkoch drevo na kúrenie. "Navrhujeme, aby vznikla štátna firma, ktorá bude vydávať gastrolístky. Z ľahkého a veľkého zisku táto firma bude podporovať výstavbu nových a opravu starých škôl a škôlok v regiónoch, kde sú školy v dezolátnom stave," uvádza sa v zozname rómskych návrhov, ktorý médiám poskytol Hlina.


Viacerí z oslovených demonštrantov však o niektorých návrhoch ani nevedeli. Ich výčitky sa sústreďovali predovšetkým na ťažkú sociálnu situáciu, v ktorej musia žiť. "Oni nás nútia, aby sme kradli a potom išli do basy? Z čoho mám napríklad ja uživiť svojich 9 detí, keď mám len 170 eur," pýtala sa rozhorčená matka, ktorej manžel sa nachádza vo väzení a podľa vlastných slov žije v osade plnej potkanov. Hlina pôvodne získal povolenie pre zhromaždenie 500 ľudí, pričom predpokladal, že bude musieť niektorých záujemcov od účasti odhovoriť. Reálny počet demonštrantov podľa neho poznačili telefonáty človeka, ktorý sa predstavoval ako zamestnanec Úradu vlády SR a odhováral Rómov od účasti. "Z tých dostupných poznatkov, ktoré mám, tak to nebol človek, ktorý sa len tak predstavoval - nebol síce z Úradu vlády, ale bol zo štátnej organizácie," povedal pre TASR Hlina, ktorý vníma takéto konanie ako zneužívanie pozície štátneho zamestnanca.


Na bezpečnosť dnešného pochodu pod názvom Ak nie Vy k nám, tak my k Vám dohliadalo priamo na Hodžovom námestí niekoľko desiatok príslušníkov mestskej a krajskej polície. Pozdĺž trasy pochodu demonštrantov bolo rozostavaných niekoľko hliadok, dva autobusy s príslušníkmi PZ stáli v bočnej uličke pri Prezidentskom paláci. Námestie strážili aj policajti na koňoch a v sprievode psov. "Do opatrení je vyčlenených niekoľko desiatok policajtov, či už z radov poriadkovej, dopravnej, ako i kriminálnej polície," informovala TASR hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Tatiana Kurucová.  Po skončení krátkeho protestu na Hodžovom námestí sa demonštranti začali presúvať k budove Národnej rady SR. Po krátkom príhovore by sa tam mali rozísť.


Po dnešnom mítingu Rómov by mali o dva týždne prísť pred parlament demonštrovať ľudia, ktorí žijú v blízkosti rómskych osád. Podujatie, ktoré bude opäť organizovať Hlina, má za cieľ poukázať na zhoršenú kvalitu života a bývania v susedstve neprispôsobivých rómskych rodín.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

V Humennom sa uskutočnil Deň rómskej kultúry.

Predstaviť kultúru rómskeho etnika ako súčasť bohatého kultúrneho dedičstva regiónu horného Zemplína bol jedným z cieľov multižánrového podujatia Stretnutie kultúr v múzeu - Deň rómskej kultúry.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.