BRATISLAVA: Opäť diskutovali o obchodovaní s ľuďmi

ilustračné foto Gipsy Television

Bratislava, 28. marca 2013 (Gipsy Television) - Len pred pár dňami zorganizoval odbor prevencie kriminality KMV SR v Bratislave medzinárodnú konferenciu, ktorej cieľom bola výmena skúseností a informácií pri harmonizovanom zbere údajov v praxi v oblasti týkajúcej sa obchodovania s ľuďmi.

Na konferencii rokovali zástupcovia SR so zástupcami Európskej komisie, Medzinárodného centra pre rozvoj migračnej politiky (ICMPD) na čele s riaditeľom pre východnú dimenziu Martijnom Pluimom, s predstaviteľmi Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) i s hosťami z 20 krajín Európy a USA. Projekt realizovalo MV SR v spolupráci s partnerom ICMPD s finančnou podporou programu EK Predchádzanie a boj proti trestnej činnosti.

 

Konferenciu otvoril podpredseda vlády SR a minister vnútra Robert Kaliňák. V úvodnom slove označil problém obchodovania s ľuďmi ako „mimoriadne závažný zločin, porušujúci ľudskú dôstojnosť, práva jednotlivca a zásady demokratickej spoločnosti." Ako ďalej šéf rezortu dodal, „S kolegami vo vláde a spolupracovníkmi na ministerstve vnútra sme prijali rad systémových opatrení zameraných na skvalitnenie a zefektívnenie boja a prevencie proti obchodovaniu s ľuďmi," povedal pre Gipsy Television.

 


Význam konferencie a prácu MV SR v tejto oblasti zhodnotil aj štátny tajomník MV SR a národný koordinátor boja proti obchodovaniu s ľuďmi Jozef Buček, ,,Vzájomné informovanie a harmonizácia dát sú nevyhnutnou potrebou. Som rád, že môžeme predstaviť výsledok našej práce - Informačný systém Obchodovanie s ľuďmi. Vybudovalo ho naše ministerstvo a má priamy súvis so zberom, spracovávaním, ako aj harmonizáciou dát o obchodovaní s ľuďmi."

 

Uvedený systém umožňuje oprávneným osobám zaevidovať údaje o obetiach, o páchateľoch, o prípadoch, zhromažďovať dáta, spájať obete a páchateľov do prípadov, lustrovať obete, páchateľov a prípady, získavať výstupy, tlačové zostavy a reporty. Pri vývoji systému boli vytvorené technické predpoklady pre zdieľanie dát aj na úrovni medzirezortného prepojenia štatistických a informačných systémov v rámci SR, či na medzinárodnej úrovni. Riaditeľ odboru prevencie kriminality Kancelárie ministra vnútra SR Jozef Halcin označil konferenciu za „významné podujatie s mimoriadne vážnou témou, kde sa predostrelo mnoho podnetov na ďalšiu spoluprácu."

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.