ART FILM FEST:Rómovia Mariena a Roman očarili divákov v dokumente Zvonky šťastia

foto Gipsy Television

Trenčianske Teplice 25. júna (TASR) - S obrovským záujmom divákov a rovnakou odozvou na filmovom festivale Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne sa stretla premiéra dokumentárneho filmu dvojice Marek Šulík a Jana Bučka Zvonky šťastia. Dokument o snoch bratranca a sesternice z rómskej osady Víťaz na východnom Slovensku sa okamžite zaradil medzi festivalové lahôdky.

„Pôvodne sme chceli robiť poviedkový film a chodili sme po Slovensku s našou producentkou Jankou Belišovou, ktorá zbierala staré rómske piesne. A tak sme sa stretli s rôznymi Rómami a medzi nimi i s hlavnými protagonistami dokumentu Marienou a Romanom," priblížila režisérka Jana Bučka.


Mariena Mirgová a Roman Lacko žijú v ťažkých podmienkach rómskej osady a sú „zbláznení" do hviezd populárnej hudby. Mariena do Karla Gotta a Roman do Dary Rolins. Zbierajú o nich výstrižky z novín, spievajú ich hity a dokonca na seba berú ich identitu. Režiséri dokumentu cez optiku kamery sledujú ako prespievajú hit Zvonky šťastia a pošlú ho na DVD známym spevákom. Obaja protagonisti videli osobne dokument po prvýkrát na utorkovej premiére v Kúpeľnej dvorane a nevychádzali z údivu. „Keď sme sa pozerali sami na seba, veľmi ma to prekvapilo. Niečo také som ešte nezažil. Úplne som stŕpol a bol som dojatý," hovorí Roman Lacko. Rovnaké pocity zažívala aj jeho sesternica Mariena Mirgová. Životnou túžbou oboch je stretnúť sa osobne so svojimi idolmi, okrem toho majú však aj prozaickejšie sny. Roman túži po vlastnom bývaní, nebaží po ničom komfortnom, chce len, aby mal kúpeľňu.

Mariena by zase chcela zlepšiť životné podmienky v osade. „Je tam neporiadok a strašná chudoba. Ak by som na to mala, určite by som z osady odišla. I keď by sa mi neodchádzalo ľahko, vyrastala som tu. Ale už len kvôli deťom by som odišla," povedala 34-ročná Mariena, ktorá má osem detí a tri vnúčatá.


„Ich snom je vidieť naživo svoje spevácke vzory, chceli by ich zavolať k ním do osady a ukázať im, ako žijú. Práve to nás na nich zaujalo. Je to nejaký sen, ktorý si človek túži naplniť. Otázkou je, či ich sen dokáže zmeniť aj ich život," priblížil Marek Šulík. "Človek bez túžob je mŕtvy. Každý musí po niečom túžiť bez ohľadu na to, či sa to naplní, alebo nie," doplnila ho Jana Bučka.


Autori točili dokument s prestávkami asi 15 dní, vrátane času, kedy Mariena porodila nateraz posledné dieťa. Film končí fiktívnym poslaním DVD nosiča svojim idolom. Otázka, ako ich pozvanie dopadne, zostala v dokumente zámerne nezodpovedaná. Dokumentárny film Zvonky šťastia premietnu v rámci nesúťažnej prehliadky aj na festivale v Karlových Varoch. „Dúfame, že sa nám to podarí distribuovať nielen do kín, ale najmä do nezávislých kultúrnych centier, ktorých zaujímajú práve alternatívne témy," uzavrel Šulík.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Situáciu v rómskych osadách monitorujú aj asistenti podpory zdravia.

V dovolenkovom období, keď evidujeme zvýšený pohyb ľudí, je monitorovanie výskytu ochorenia COVID-19 stále aktuálne a nevyhnutné. Preto ministerstvo zdravotníctva podporuje aktivity, ktoré prispievajú k prehľadnosti epidemiologickej situácie na Slovensku.

Showbiz

Kráľovná rómskej hudby Esma Redžepová by oslávila 77. narodeniny.

Macedónska speváčka, Esma Redžepová by 8. augusta oslávila 77. narodeniny. Slávna speváčka zomrela pred štyrmi rokmi.